Aylık 1.5 milyar aboneye iletişim temelli hizmet sağlayan WhatsApp, anlık konum, son görülme ve diğer gizlilik ile ilgili noktaları biliyor musunuz?

Telefon hattı aboneliklerinin içinde bulunan 1000 hatta 5000 SMS’i kullanan yoktur sanırım. Lise yıllarımda ilk Ericsson GH 628 ile sınıfa giren arkadaşımıza şaşkınlıkla bakmıştık. Sonraki yıllarda SMS’in adet bazında fiyatlandırıldığı devamında ise 25 SMS’li paketler halinde geldiğini hatırlıyorum.

Ciddi anlamda gelişen bu teknoloji ve büyüyen iletişim ağı sayesinde sanırım artık SMS tarih olmaya çok yakın. Konu başlığımız olan “WhatsApp Gizlilik : Anlık Konum, Son Görülme ve Diğerleri” gibi daha bir çok veri BigData olarak ellerde geziyor.

Bunların hepsi CIA işi diyenler var arka tarafta, duyuyorum.

Teknoloji şirketlerinin büyük çoğunluğu önemli hizmetlerini bedava sunuyor. Ek bir bedele sahip olmayan her şey gibi rağbet görüyor. Bir data toplanıyor ve bunu bir çok şirket ve/veya devletler satın alıyor. Amerika bu konuda hem hem toprak hemde mahsül sahibi sadece.

Gel gelelim Facebook ve Apple gibi şirketler her ne kadar şifrelem ile korunaklı olduğunu idda etsede bir şey şifrelenebiliyorsa çözümü de sağlanabilir. Büyük bir saldırıya uğrayacak kişiler değiliz. Ancak elinizden gelen bazı konularda da dikkatli olmak çok önemlidir. Her uygulamada da olduğu gibi WhatsApp içinde de Ayarlar ve bunun altında Gizlilik seçenekleri bulunuyor.

Altı üstü mesajlaşma uygulaması… başıma bir şey gelirse, bakarım! Bak akıllı TV’nin de kitabına hiç bakmadım. Renkler ne kadar canlı (Ciğer gibi ten renkleri).

Şimdi WhatsApp üzerinde mesajlarınız şifreleniyor, onu anladık. Peki geriye kalanlar!

  • Hakkında
  • Profil Fotoğrafı
  • Son Görülme Durum
  • Anlık Konum Bilgisi
  • Engellenen Kişiler
  • Okundu Bilgileri
WhatsApp “Gizlilik” ayarları sayfası

Bunların büyük çoğunluğu rehberinizde kayıtlı olmasına gerek kalmaksızın telefon numaranızı kendi telefonuna kaydedenler tarafından görüntülenebilir. Bu nedenle tercihlerinize göre WhatsApp → Ayarlar → Hesap → Gizlilik sayfasından ayarlarınızı yapmanızı tavsiye ederim.

Tabi hatırlatma fayda var, benzer bir şekilde kullandığınız diğer sosyal ağ ve/veya iletişim uygulamları içinde geçerlidir. Hemen herseyini sosyal ağlarda paylaşan kitle çoğunlukla sanatçılardır. Biriyle denk gelirseniz “Sosyal medyada ne kadar paylaşımda bulunmak istersiniz?” diye. Olay bir dokun bin ah işite döner. Evet bişeyler paylaşmak çok güzel, ama sevdiklerinizle, diğerleri ya reklama ya da paylaşım hastalığına girer.

Yazıyı yazmadan önce ne içtim bilmiyorum ama sosyal mesaj ağırlıklı oldu sanki. Sizce nasıl? Yorumlardan cevap atar mısınız?

Fotoğraf : diego_cervo

Leave a Reply