Farklı yönlerde ışık alan yüzeyler üzerinde tonlama yaparken; ton çubuğu uygulamasında öğrendiğin kalem tutma ve kalem basıncı gibi önemli püf noktaları kullanabilirsin. Bu uygulamada Örnekte gördüğünüz 3 şekil gibi farklı yönlerden ışık alan 2 boyutlu yüzeyleri tonlayarak 3 boyutlu bir görünüm elde edelim.

1.Yüzey

Birinci şekli çizerek başlayın. Şekli incelediğimizde,  ışık tam karşıdan geldiği için nedenle yüzey üzerinde parlak alan orta kısımda. Yanlara doğru ise orta değerden koyu değere doğru bir geçiş var. Bu tonlama çalışmasını yapmadan önce ton çubuğu eğitiminde öğrenilen bilgileri sırasıyla kullanacağız. İlk olarak Kalemi ortasından tutarak eskiz çizgileriyle bir kare çizerek başlayın.

Karenin en dış kısmından, dikey yönde,  kalemi en koyu değeri alacak şekilde bastırarak, tonlamaya başlayın. Orta bölüme yaklaştıkça elimin kaleme baskısını azaltarak ton değerini de azaltın. Burada bir geçiş olmasına dikkat edin. Orta bölümü kağıt beyazlığında bırakın.

Sağ bölümde yine, kalemi dikey yönde kullanarak, yukarıdan aşağıya doğru, en koyu değeri oluşturun. Orta bölüme doğru ton değerini azaltın. Orta kısma geldiğinizde en açık tona doğru geçiş sağlayın. 

Bu yüzeyin tonlaması aynı metalik bir yüzeyin tonlamasına benziyor. değil mi? Tonlamayı bitirdikten sonra 2. şekli çizerek devam edelim.

2.Yüzey

2. şekilde dairesel bir objenin üzerine ışık sağ üst taraftan gelmekte. Arkaplanda ise yukarıdan aşağıya doğru bir ton geçişi var. Bu şeklin uygulamasına Kare çizerek başlayın. Arından Karenin tam ortasına daire şekli çizin.

Tonlamaya arka plandan başlayabilir. Üst taraftan kalemimi yatay yönde kullanarak en koyu değeri oluşturmaya başlayın. Aşağıya doğru elin kaleme olan basıncını azaltıp orta tonlara geçin. En alt bölümü de ise ton geçişini sağlayarak en açık tonda bırakın. Geçişlerin yumuşak olması için ara tonlar için rötuşlamalar yaparak tonlamaya devam edin.

Ardından iç bölümdeki dairenin tonlamasına geçin. Burada şekil ve zemin arasındaki zıtlığı vermek için Dairenin sol alt tarafı daha koyu, sağ üst tarafı açık tonlarda olmalı.  Ayrıca dikkat  edilmesi gereken yüzeyin dairesel yapısı; tonlamayı oluşturan çizgileri bu dairesel yapıda oluşturalım.

Dairenin orta bölümlerinde geldiğinizde  elin kaleme olan basıncını arttırarak  orta tonlara geçiş yapın.  Sağ üst tarafı ise kağıt beyazlığına yakın bırakarak parlama etkisi verebiliriz.  Dairesel çizgilerle yapılan tonlama ile form oluşturarak daireyi küre görünümüne dönüştürün.

3. şekli çizerek devam edelim.

3.Yüzey

3. şekilde zıt yönden ışık alan iki farklı yüzey görüyoruz.  Bu uygulamayı yapmak için; HB kalem ile kağıda eskiz çizgileriyle bir kare çizerek başlayın, ardından kareyi  ortadan ikiye bölün.

Alttaki bölüm ışığı sağ taraftan; üstteki bölüm ise ışığı sol taraftan alıyor.

Alttaki bölümün köşesinden tonlamaya başlayın. Kalemi dikey yönde kullanın ve Elin kaleme olan basıncını azaltarak orta tonları elde edin.  Sağ kısmı kağıt beyazlığına yakın parlaklıkta bırakın.

 Orta kısma geldiğinde üst bölümde bu kez sağ köşeden başlayarak kalemi dikey yönde kullanıp koyu tonlar oluştur.  Orta kısma geldiğinde yumuşak bir ton geçişi sağla.  Sol bölümünde ise beyaza doğru geçiş  sağlayarak açık tonları uygulayalım.

Sonraki yazıda görüşmek üzere…

Leave a Reply