Merhaba,  Videmy ailesi olarak Temel Çizim Eğitimi yazı serisi ile temel resim kurallarını öğrenmeni ve teknik resim okuma kabiliyetini elde etmene yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu yazı serisi ile çizimin püf noktalarını en başından başlayarak adım adım ilerleyeceğiz.Hazırsan başlayalım. ☺️

Eğitim başlıklarımız şu şekilde olacak:

  • Çizgi değerleri
  • Geometrik şekiller
  • Gölgelendirme teknikleri
  • Tonlama
  • Oran Orantı
  • Ölçü alma
  • Perspektif 
  • İnsan ve Hayvan Anatomi

Genel olarak çizim sanatı, görsel deneyimlerin kağıda aktarılması olarak basitçe özetlenebilir. Gözlem yapabilme yetisi, sabır ve titizlik eşliğinde  yapılan çalışmalar daha başarılı bir boyuta gelecektir. Sanatın bu dalında hata yapman daha iyi yerlere gelebilmen için önemlidir. Bundan yararlanabilmek için hataları doğru yorumlamak de gereklidir. Çizim sanatında başarılı olabilmek için sabırlı olmanın gerektiği tartışılmaz bir gerçektir.

Malzeme Seçimi

Resim çizmeye yeni başlayanlar iyi resim çizebilme potansiyeline sahip olmalarına rağmen, istedikleri bilgilere yeterli oranda ulaşamadıkları ve yaptıkları malzeme seçimi hatasından dolayı resimde başarısız oldukları düşüncesine kapılırlar. Yetenekli olmak bilgiyle desteklendiğinde doğru sonuçlar verir. Resim malzemeleri seçimi konusunda bir çok soruyla karşılaşırız. Ne tür kalem kullanmalıyım ya da hangi kağıda çizmeliyim gibi sorular sıkça sorulanlar arasında. Resim çizerken kullanılan malzemelere bir göz atalım.

Dereceli Kalemler

Kurşun kalem derecelendirilmesinde kullanılan B harfi, Siyah (Black) anlamına gelmekte ve yumuşak ucu temsil etmektedir. H harfi ise Sert (Hard)  içeriği belirten kalemin kömür yapısıdır. B kalemlere göre daha katıdır. F (Fine) harfi ise her iki değerin harmanlandığı bileşeni ifade etmektedir.

Dereceli kalemler kendi içerisinde H  ve B olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır . H grubu kalemler; grafit değeri yoğun olan kalemlerdir, açık ton etkisi verir. B grubu kalemleri grafit değeri düşük, kil değeri yoğun olan kalemlerdir; koyu ton etkisi verir. HB iki farklı grubun orta değerine sahip olan kalemdir. Okullarda öğrenciler genel olarak HB kalemini kullanmayı tercih ederler. HB değerindeki kalemin bu alanda daha çok tercih edilmesinin en önemli unsuru; yazıldığında belirgin olması ve silindiğinde de iz bırakmamasıdır. 

Dereceli kalemlerin işlevsel değerlerini işledik. Şimdi resim malzemeleri arasında en az kalem kadar önemli olan kağıtlara bir göz atalım.

Resim Kağıdı ve Defteri

Resim malzemeleri satan mekanların raflarında bir çok firmanın farklı kağıt ve resim defterleri bulunur. İnce, kalın, dokulu, dokusuz ve renk bakımından da farklı bir çok seçenekte kağıt mevcuttur. Kağıtların yapısal farklılıkları, kullanılan çizim kalemlerinin ve çizilecek olan resmin yaratacağı etkiye göre tasarlanmıştır. Kağıt seçimini nasıl ve neye göre yapmalıyız, doğru kağıdı nasıl seçmeliyiz sorusunun cevabı kağıt seçimi konusunda resim malzemelerinin çizilecek olan resme yaratacağı etkiyi de göz önünde bulundurarak seçimimizi yapmalıyız.

Sizler için birbirine benzerliği Alex Schoeller ve Canson 1557 kağıtlarını önerebilirim. Bu iki kağıt da karakalem çizimler için idealdir. İsim farklılıkları olsa da yapısal, dokusal ve amaçsal özellikleri birbirlerine çok yakındır. Bu kağıtların özellikleri; bir yüzünün çok ince grenli, hafif dokulu: diğer yüzünün ise grensiz, beyaz renkte olmasıdır. Defalarca düzeltmelere dayanacak şekilde silinebilir, yüzeyi ve içi astarlanmış, yüksek kaliteli ve teknik desen çizimleri için tasarlanmış kağıtlardır. Başta karakalem olmakla beraber soft pastel  ve sulu boya kullanımı için de idealdir. Gramaj olarak 180 ve 200 olmasını tercih edebilirsiniz. Resim çizeceğimiz kağıtların hafif dokulu olmaları, bizlere desenlerimizi uygularken çizgilerimizi istenilen şekilde konrol etme olanağı da sunar.

Hamur Silgi

Çizim için ihtiyacımız olan malzemelerden biri de hamur silgidir. Hamur silgi, diğer silgilerin aksine hem lekeyi siler hem de sildiği yerde herhangi bir toz bırakmaz. Okul yıllarından da hatırladığımız gibi; bir yeri ya da yazıyı sildiğimizde sildikten sonra kağıt üzerindeki silgi kalıntılarını elimizin tersiyle süpürürdük. Bu da kağıdın yıpranmasına ve kirlenmesine yol açardı. Hamur silgi bu işlemlere gerek bırakmadan lekeyi içine çekerek siler, geride bir kalıntı bırakmaz. Ayrıca çizim yaparken bazen bölgedeki kalem izlerini tamamen silmek değil de; biraz yumuşatma ihtiyacı duyarız  ya da ışık ve gölge uygulamasında yaptığımız hatayı düzeltmek isteriz. Hamur silgi ile hafif dokunuşlarla hatamızı telafi edebiliriz. Kauçuk silgiler, deseni silmek için değil de; ışık etkisi yaratmak için kullanılabilir. Genel olarak tercihimiz hamur silgiden yana olmalıdır.

Bir sonraki yazıda çizgi çalışmaları ile devam edeceğiz.

Makale ve eğitimlerimizi sosyal ağlarınızdan paylaşarak çevrenizdeki insanlarında faydalanmasını sağlayabilirsin. Bilginin paylaştıkça çoğalacağını unutma! 😉

Sonraki yazıda görüşmek üzere 👋

Leave a Reply