Vücudumuzu daha bilimsel bir gözle inceleyerek bu duygu temelli zemin yapısını vermeye başlayacağız.

Bu beceriyi, basitleştirilmiş bir iskeletten başlayıp , kas yapısının hacimlerine ilerleyerek, bir çizim işlemiyle aynı sırayla, yerden başlayacağız . Vücudun ve yüzün her bir bölümünün ayrıntılarını göreceğiz.

Edinilecek ilk temeller oranlardır ve yalnızca bu basit “geleneksel ideal oranlar” ile değil, aynı zamanda cinsiyet, yaş,  hatta etnik kökende önemlidir.

İnsan Anatomisi çizim tekniklerini  adım adım öğrenelim 😊


Çizimlerinizi Başlardan Oluşturun

Cinsiyete bağlı olarak değişime bakılmaksızın, iyi orantılı bir şekil, değişmez olan eklemlerin hizalanmasıyla tanımlanır (değişirse tuhaf bir şey algılıyoruz). Oranlar için temelimiz budur.

Baş için oval veya yumurta şekli (sivri uç aşağı) çizerek başlayın ve 8  ölçümü işaretleyin, sonuncusu zemini işaretleyin.

Ölçüm (ideal erkek yüksekliği = sekiz kafa), insan formunun idealleştirilmesi olarak Rönesans sırasında belirlendi. Oldukça az sayıda insanın aslında sekiz baş boyu olduğu açıktır (bu modelin temelini oluşturan Kuzey Avrupalılar bile, yedi kafaya daha yakındır ), ancak kavramak daha kolay hale getirdiği için yine de en iyi model budur hizalamalar.

Omuzlar

Omuz çizgisi, omuz genişliği 2 ila 3 kafa genişliğinde, işaretler 1 ve 2 arasında yarı yarıya olup, görünür konumu çok fazla değişebilir. Başlamak için hafifçe kavisli, ancak gerginlik içinde omuzlar gerginleşiyor ve eğri kendine gelip daha da yükselebilir. Ayrıca ön taraftan omzunu boynuyla birleştiren trapez kası oldukça bireyseltir; çok kaslıysa ya da fazla yağ taşıyorsa, omuz çizgisini boyun olmadığı kadar yüksek gösterebilir;tersine, çok genç kadınlarda sıkça görülen az gelişmiş bir trapezius uzun boyunlu bir izlenim verir.

İskeletsiz detaylara kısa bir şekilde değinmek, omuz hattının gerçek konumu ile dışa dönük vücut içindeki görünür yerleşimi arasında herhangi bir karışıklığın bulunmadığından emin olmaktır. Bunların bazı örnekleri aşağıda gösterilmektedir.

Gövde ve Göbek Düğmesi

Kaburga-akciğer grubu, başın ve pelvisin ardından vücudun üçüncü önemli hacmidir. Basitleştirilmiş, 1 ile 2 arasında yarım başlayan, 3’e kadar olan noktada başlayan ovaldir; ancak iki gövde arasındaki boş bölüm önemliyken, gerçek göğüs kafesini taklit etmek için burada gösterildiği gibi alt bölümünü kesmek en iyisidir: yumuşaktır ve değişime tabidir (düz karın, yumuşak karın, karpuz beli) ve o da omurgada en burulma ve hareketin gerçekleştiği yerdir. Bunun farkında olmak ve gövde ve pelvisi iki blok gibi birbirine eklememek iyi olur, çünkü çiziminizin hareket aralığını “engelleyebilir”. Ovalin genişliği şu an için pelvis ile kabaca aynıdır.

Burada iki ayrıntı daha var: meme başının kenarlarında, işaret 2’de ve işaret düğmesinde 3 karnın üzerine düşüyor.

Kalça

Kalça eklemleri 4’te otururken, 3 ve 4 numaralı işaretler arasında düzleştirilmiş bir daire şeklinde basitleştirilmiş pelvik kemiğini ekleyin. Genişliği kabaca 1,5 ila 2 kafa genişliğidir. Artık kafayı vücudun en önemli bölümüne, ağırlık merkezi ve istikrarına bağlayan omurga hizasından ve belden çizebilirsiniz.

Bacaklar, Dizler ve Ayaklar

Bu figürün ayaklarının kalça eklemleriyle dikey olarak hizalandığını varsayalım. Diz eklemleri, bu çizginin diz kapakları altına tekabül ettiğinden işaret 6 üzerine oturur.

Bacak gerildiğinde, diz eklemi kalça ve ayak bileği (solda) ile düz bir çizgi üzerine yerleştirilir. Ancak bu düz çizgi sanaldır: bacağı tamamlamak için, kalça eklemini diz kapağının iç kısmına, sonra da dizin dış kısmını ayak bileğinin içine doğru bağlayın (sağ). Bu, gerçek kemik yapısının çok basitleştirilmiş ancak doğru bir şekilde temsil edilmesidir ve insan bacağının doğal görünüşünün çizilmesine yardımcı olur; bu, kalçadan hafifçe içeri girer ve sonra dizde durur ve tekrar içeri girer. Kasları daha sonraki bir aşamaya yerleştirmede de yardımcı olur.

Kolu, Bilekleri ve Elleri

Sonunda kollar: Bilekler 4 numaralı işaretin üzerindedir, üzerine oturan kalça eklemlerinin biraz altındadır (ayağa kalkarak ve bileklerinizi kalçalarına karşı basarak test edebilirsiniz). Parmaklar kabaca orta uyluğa, yani 5 işareti ile sona erer. Dirsekler biraz karmaşık bir mafsal olup daha sonra ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, ancak şimdilik bunları oval olarak işaretlemek yararlı olacaktır.

Alıştırma yapma vakti

Bir sürü materyali kapattık ve şu anda erkek ve bayan yapıları (ve diğerleri) arasındaki farklara geçmeden önce eğitimi duraklatmak ve bu temel şekli tanımak için iyi bir zaman. Örneğin, bu yeni bilgiyi, doğru şekilde orantılı olan bu temel şekle hızlı bir enerji eskizinin üzerine yerleştirerek günlük eskiz uygulamalarınıza entegre edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..😊

Leave a Reply