Erkek ve dişi oranlar çok farklıdır, bir iskelet bile (veya onun belirli bölümleri) cinsiyete ihanet eder. Bununla birlikte, düşey eksende gerçek bir fark yoktur: eklemler yukarı veya aşağı hareket etmez. Varyasyonlar neredeyse tamamen yatay eksende, yani vücudun belirli bölümlerinin genişliğinde bulunur. Öyleyse temel figürünüzün dişilleşmesini mi yoksa erkeksi hale mi getireceğiz? Yaptığımız yapısal düzeyde hala üzerinde çalışacağımız asıl önemli bir fark var ve geri kalanı küçük yararlı bilgiler.

Omuzlar / Kalça Oranı

Birincil fark, omuz genişliğinin kalçayla olan ilişkisidir. Kadınlar, bir çocuğu doğurabilmeleri ve doğurabilmeleri için ihtiyaç duymaları nedeniyle erkeklerden daha geniş bir pelvik kemiklilere sahiptir. Bu, merkezi bir olgunun vücut genelinde bir sonucu vardır. Bu, kadınlarda kalça çizgisinin vücudun en geniş kısmı ve daha dar bir bel belireceği anlamına gelir; erkeklerde en geniş bölüm omuz çizgisidir ve bel kalçalardan neredeyse farklıdır. Genel siluet, aşağıda gösterilen erkek trapezin aksine bir kum saatidir.

Bel Çizgisi ve Dirsekler

Bir kadının bel çizgisi karnı düğmesi ile aynı seviyededir, ancak bir adam çok daha düşük görünür. Bu, erkek gövdesini daha uzun süre görünmesini sağlar. Hatırlamak gerekir ki, ilk yıllarımda, her iki cinsiyet için eşit uzunlukta torsolar ve aynı seviyede pantolon çizgileri çizdim ve erkeklerin neden doğru gözükmediğini merak ettiler. Ayrıca, dirsekleri görünüşte daha düşük bel ile hizalamamak için dikkatli olun! Dirsek eklemi referansı göbek düğmesi olarak kalır, böylece kadın figürden farklı olarak, bir erkeğin belindeki izlenim pantolonunun başladığı yerdeyse dirsekler çok daha yüksek görünecektir.

Yuvarlak-Açısal

Sonuçta ortaya çıkacak vücudumuzun öngörülmesiyle, yuvarlak şekillerdeki kadınları ve daha açısal trapez şekillerdeki erkekleri tasvir etmek yararlı olabilir; çünkü bu, her vücut türünün genel izlenimini yansıtır.

Genel olarak konuşursak, bir kadının vücudu yumuşak yuvarlak şekillerden oluşur: göğüsler ve kalçalar, aynı zamanda modifiye edilmediğinde dişi bedenin cildi altında daha fazla yağ içerdiği gerçeği. Erkekler vücutları daha açılıdır ve kaslı olduklarında sert çizgilere sahiptirler. Bu elbette büyük değişikliğe tabidir ve bu cihaz son derece uyarlanabilir – örneğin sıska bir kadın için açısal şekiller ve etli bir adam için yumuşak şekiller kullanılıyor. Yine de, makul ince vücutlarda, bir kadının karnı hafifçe kavisli ve kalçaları yuvarlaktır. Bir erkek hem karında hem de kalçalarda düzleşir.

Kalça Eklemleri

Küçük detay, fakat önemli: kadının kalça eklemlerini pelvik kemik dışında çekin. Vücutta görünür bir şekilde dışarı fırlarlar ve bu özellik yakalamaya yardımcı olur. Buna karşılık, bir erkeğin kalça eklemlerini pelvik kemik içinde tutun.


Alıştırma yapma vakti

Bir dahaki sefere kadar bu teorilerin bir kısmını uygulamaya koyun. Bir sonraki İnsan Anatomisi Temelleri oturumunuza hazır olduğunuz için bunları uygulamanızın bazı yolları:
Gözlemleyin, gözlemleyin, gözlemleyin! Çevrenizdeki insanlara, kadınlar ve erkeklerinize bakın, bu kez yaptıkları şeyleri farklı kılanları gözleyin.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.. 😊

Leave a Reply