Haber

Ad Block Plus : Reklamsız internet mümkün mü?

By 22 Haziran 2020No Comments

Arama motorları, sosyal ağlar ve bizim gibi blogların gelir kaynakları olan reklamların engellenmesi veya buna bir ayarlama çekilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Burada ki önemli konu bana göre aslında gelir kaynağı tanımıdır. Gelir olmadığı sürece doğru içerik üretecek kişilerin devamlılığını korumak çok zor. Yaşadığımız zaman içinde neredeyse parasız birşeyler yapmak gerçekten zor. Kaba tabirle fırıncıya 10 kuruş eksik verdiğinizde birkaç seferliğine ekmek vermeyi kabul edebilir ama 3. defada artık eksik paradan dolayı ekmek vermeyecektir. Bunu herhangi bir yiyecek, içecek veya eşyanın satışı içinde değerlendirebilirsiniz.

Konuyu bağlayacak olursak gelir kaynaklarının doğru kullanıldığı veya ultra zenginliğe dönüştürüldüğü durumlarıda görüyoruz. Yine de reklamın gösterimi veya engellenmesi tamamen kişinin özgürlüğünde olması gerektiğini düşünüyorum.

Bunun için bazı girişimler son 1-2 yıl içinde oldukça artmış durumda. Öyleki artık AdBlock uygulamalarını kullanan cihaz sayısı 300 milyonun üzerinde ve her geçen gün artıyor. Hatta AdBlock Plus ve Facebook arasında da bir savaş vari tavırlarında olduğunu görüyoruz. AdBlock Plus yeni reklam engelleme teknolojileri geliştirilen Facebook ise reklamı engelleyen yazılıma karşı ek geliştirmeler sağlıyor. Savaşın kazananı sence kim olacak? Yorumda fikirlerini paylaşır mısın?

AdBlock Plus bir tarayıcı eklentisi olarak geliyor ve eklenti ile hemen bir çok web sayfası üzerinde reklam engellemesini yapabilirsin.

Leave a Reply