Adobe Fonts; Adobe Creative Cloud ile verdiği hizmetlerden biridir. Adobe Fonts ile masaüstü ve web için harika tasarımlara sahip fontları bilgisayarınıza indirebilir ve hemen her çalışmanızda kullanabilirsiniz. Fontları indirebilmek için Ücretli bir Creative Cloud (CC) aboneliğiniz olması gerekmektedir. Creative Cloud Aboneliği Nasıl Alınır? sayfasını inceleyebilirsiniz.

Öncesinde ve bazı kreatif işlerde hala daha farklı ve iyi fontlara ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için de MyFont, FontSpring ve Fonts.com web sayfalarından font lisansları alıp, çalışmalarımızda kullanıyoruz.

fonts.adobe.com

Indesign, Illustrator, After Effects veya Photoshop gibi bir Adobe yazılımı içinde TypeKit fontlarını kullanmak çok kolaydır.

Kullandığınız programda herhangi bir metni seçin ve ardından Character/Karakter penceresinden metin için font seçimi açılır menüsünü açın. Yeni karakter penceresi ile typekit.com / fonts.adobe.com web sayfasına gitmeden fontları filtreleyebilir, seçebilir veya aktive ederek kullanabilirsin.

Ayrıca typekit.com / fonts.adobe.com web sitesinden de yine seçtiğiniz fontları senkronize ederek işlemi yapabilirsiniz.

Creative Cloud uygulamasında Font sekmesinden de senkronize/aktive edilmiş fontları görebilirsiniz.

Daha önce tarayıcı ile Adobe hesabınıza giriş yapmadıysanız, Adobe ID olarak kullandığınız e-posta adresi ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Browse sayfasında fontların listesi bulunur. Sayfa kenardaki filtrelemeyi kullanarak listelenen fontların belirlediğiniz kriterlere uygun olanların listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Filtreleme

Filtrelemede kullanılan başlıkları inceleyecek olursak;

Classification – Sınıflandırma
 • Fontlar farklı sınıflara aittirler. İlk anda en çok nam salmış Helvetica tırnaksız (non-serif / sans-serif) bir fonttur. Hedef kitleye göre kullanımı değişmekle beraber çoğunlukla başlık, slogan gibi kısa metinlerde çok kullanılır.
 • Times New Roman gibi tırnaklı (Serif) fontlar da uzun metinlerde en çok tercih edilen fontlardır. Harf gövde uçlarında bulunan çıkıntılar sonraki harfe geçişi kolaylaştırır ve bu sayede okuma hızı non-serif fontlara nazaran daha akıcıdır.
 • Slab Serif, yine tırnaklı olmakla birlikte ucu incelen değil kalın devam eden tırnak yapılarına sahip olan font sınıfıdır.
 • Script,Kaligrafinin dijital hali olarak karşımıza çıkan bir font sınıfıdır. Blackletter, eski yazı tipinde fontlardır.
 • Mono, harf aralığı, tırnak, süs gibi ekstra hiçbir özelliğe sahip olmayan yalın font sınıfıdır.
 • Hand, elle yazılmış gibi görünen yazı sınıfıdır.
 • Decorative, süslemeli veya süsleme amaçlı kullanılan font sınıfıdır.
Recommendations

Metinleri Başlık ve Paragraf olarak iki gruba ayırırız. Classsification bölümünde de bahsettiğimiz gibi fontları kullandığımız alanlar bakımından başlık, slogan, etiket gibi alanlar aynı, uzun metinler de farklı bir font kullanıyoruz. İlgili 2 ayrı tip içinde uygun olan fontlar farklıdır.

Kullanım alanınıza uygun olarak filtrelenecek bir fontu seçmenize yardımcı olur.

Properties

Font seçiminde karakter gövde yapısına göre filtrelemek için;

 • Weigth/Gövde Kalınlığı,
 • Width/Genişlik,
 • x-heihgt / x-yüksekliği,
 • Contrast / Kontrast,
 • Standart veya Hepsi Büyük Harf Default Figur Style / Varsayılan figür stili

kullanabilirsiniz.

Language Support

Font seçFontlar; dil veya alfabe bakımından kısıtlı veya zengin bir karakter setine sahip olabilirler. Karakter setleri alfabe bakımından ele alınmış olsa da dillere göre de farklı lehçe karakterleri bulunabilir. Latin alfabesinde “C” karakterini düşünün, birde bizim dilimizdeki ikinci ve benzer karakter olan “Ç” harfini, bir örnekte a ve şapkalı a harflerini de örnek verebiliriz. Bu ve benzeri şekillerde karakter setinin fontun kullanılacağı metindeki dile uygun olabilmesi için dil desteği bulunanları filtreleyebilirsiniz.

Font Seçimi

Filtreleri kullanarak veya üst kenardan arama yaparak bir font beğendiniz ve artık çalışmanızda kullanmak için son bir işleminiz kaldı. View Family butonu ile fontun sayfasını açtıktan sonra Activate All butonu veya Activate Font butonu ile fontun bilgisayarınıza aktif edilmesini sağlayabilirsin. Senkronize işlemi başladığında Creative Cloud uygulaması çalışmaya başlayacak ve TypeKit de seçtiğiniz fontu bilgisayarınıza indirecektir. İndirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra açık olmasına bakılmaksızın Adobe programlarında fontu kullanabilirsiniz.

CC 2019 Oyun Değişti!

Character/Karakter penceresi ile seçili text üzerinde Adobe Fonts ile sunulan tüm fontlar arasından arama yapabilir ve seçtiğin fontu aktive ederek hemen kullanmaya başlayabilirsin.

Adobe CC (Creative Cloud) ile masaüstü, mobil ve Web uygulamaları birbiri ile senkronize çalışarak iş sürecinize mobilde başladığınız, Web ile yeni özellikler eklediğiniz ve masaüstünde projeyi tamamladığınız bir akışa dönüştürebilirsiniz. İncelediğinizde sizde farkedeceksiniz ki her şey en ince detayına kadar düşünüldüğü gibi hala geliştirilebilecek çok fazla şey var.

Videmy ekibi olarak bizim de hangi geliştirmeleri yapmamız gerektiği hakkında yardımcı olun. Yorum yazın veya bize destek@]videmy.com e-posta atabilirsiniz.

Leave a Reply