Adobe

Adobe Illustrator : Tanım

By 24 Haziran 2020No Comments

Adobe Illustrator vektör tabanlı bir yazılımdır. Tamamen matematiksel bir yazılım mimarisine sahip olması nedeniyle nesneler çizgiseldir. Ve boyutlandırmalarda vektör ioçierkler piksellenme gibi bozulmalar olmadan hemen her boyutta keskin görünürler. Adından da analaşılabileceği gibi vektörel illüstrasyonlar, amblem-logotype yapmak, el ilanı, afiş, ambalaj tasarımları gibi projeler tasarlanabilir. Illustrator birçok grafik yazılımını barındıran Adobe firması tarafından 1987 senesinde piyasaya sürülmüştür.

Illustrator ile Neler Yapabilirsiniz?

Günümüzde Illustrator’u grafik, moda, web, endüstriyel tasarımcılarının yanında özellikle iliüstratörler tarafından kullanılan sektör lideri bir yazılımdır. Grafik tasarım alanı dahilinde amblem- logotype tasarımları, kurumsal kimlik tasarımları, afiş, el ilanları, dergi ve gazete ilanları, broşür tasarımları, ambalaj tasarımları hazırlanabilir. Illustrator web ve interaktif ortam için üretim yapan bir yazılım olarakta kullanılabilir. Web sitelerinde yayınlanabilecek Banner tasarımlarıda Illustrator’da hazırlanabilir.

Illustrator ile Neler Yapılmamalıdır?

Illustrator temelinde bir çizim yazılımıdır. Bir sayfa mizanpaj yazılımı değildir. Bu nedenle Illustrator ile çok sayfalı tasarımlar hazırlanmamalıdır. Adobe Indesign ile çok sayfalı işler hazırlamak en doğrusudur. Yazılımların amaçlarına göre kategorize edilişi şu şekildedir; Adobe Illustrator vektör bazlı içerik oluşturma yazılımı, Adobe Photoshop piksel tabanlı içerik oluşturma yazılımıdır. Oluşturulan bu tasarımlar Adobe Indesign’da biraraya getirilir.

Leave a Reply