Adobe Illustrator Dersleri ile masaüstü yayıncılık ile başlayarak mimari teknik çizim ve görselleştirmeler, moda tasarımı ve teknik çizimleri ve daha bir çok alanda farklı tasarımcılar tarafından kullanıldığını gördüm. Hangi disiplinle çalışıyor olursanız olun çalışmanız içine dışardan bir görsel vb. dosyalar eklediğinizde ilk aşama Adobe Illustrator link/bağ yapısı ile ilgili dosyayı alacaktır. Bu yazım da link/bağ yapısını nasıl kullandığımızı embed ve unembed özelliklerini sizlerle paylaşacağım.

Az önce de bahsettiğim gibi Adobe Illustrator‘a dışardan eklediğiniz bir dosyayı link/bağ yapısı ile içe aktarır. Peki link/bağ yapısı nedir? Illustrator belgesi içine eklenmiş dışardan gelen her dosya; asıl belgenin yükünü hafifletmek için dosya dışarıda tutulur. Biz hemen her türlü çalışmamızı rahatlıkla yaparız ancak ilgili ek dosya Illustrator belgesi içinde görünse de gömülü olmadığından çalışma belgemiz ile birlikte farklı klasörlere taşıma işlemini yapmamız gerekir.

Örnek senaryo olarak masaüstündeki görseli Illustrator belgesi içine sürükle-bırak veya File/Dosya → Place/İçe aktar seçeneği ile ekleme işlemini yaptık. Illustrator dosyamızı da yine masaüstüne kaydedelim. Illustrator belgemize bağlı/linkli dosyayı farklı bir klasöre taşırken mutlaka masaüstünde bulunan görseli de beraber taşımalıyız. Aksi takdirde dosya kayıp hatası almamız çok olası.

Adobe Illustrator da Place/içe aktarma işleminde kullanabileceğiniz dosya formatları: PSD, PDF, PNG, GIF, JPG, TIF, AI, AIT, DWG, DXF, BMP, CGM, CDR, EPS, EMF, GIF, PICT, RTF, DOC, DOCX, PCX, PXR, SVG, SVGZ, TGA, TXT ve WMF ‘dir.

Links/Bağlar paneli üzerinde belge içinde kullandığımız görsellerin listesini görebiliriz. Panel üzerinde ki kolaylık ise; belgede kullanılan dosyalardan hangilerinin gömülü/embeded yada hangisinin link/bağlı olduğunu görmemize yardımcı olan ikondur. Yukarıda Links paneli görselinde ki “bdcSt.tif” isimli belgenin sağındaki ikondan illustrator belgesine gömülü/embed olduğunu görebiliyoruz.

İçe aktardığımız görseli çalışma belgemiz içine gömebilmek için görseli seçim aracı ile seçtikten sonra üst kenarda ki “Options Bar” / “Seçenekler Satırı” veya Window → Links paneli üzerinde ilgili görseli seçtikten sonra Panel menüsünden “Embed Image(s)” komutunu çalıştırabilirsiniz. Bu haliyle seçtiğiniz görsel(leri) çalışma belgenize eklemiş/gömmüş olursunuz.

Çalışma belgenizi kayıt seçenekleri penceresi üzerinde de tüm görsellerinizin belgeye gömülmesini sağlayabilirsiniz. Peki nasıl? Illustrator belgesini File → Save / Dosya → Kaydet komut yolu ile kayıt penceresini açın. Kayıt için bir dosya alanı seçin ve Kaydet butonuna tıklayın. Açılan Illustrator Options/Illustrator Seçenekleri penceresinde ki “Include Linked Files / Linkli Dosyaları İçe Aktar seçeneğini işaretlediğinizde çalışma belgeniz kaydedilirken linkli dosyalarında gömülü olmasını sağlayabilirsiniz.

Unembed Özelliği

Bu özelliğin Illustrator CC versiyonu ile birlikte geldiğini hatırlatalım. Yine unembed yapmak istediğimiz görseli seçerek Options Bar/Seçenekler Satırı aracılığıyla veya Links/Bağlar Panel menüsünden Unembed komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Butona tıkladığınızda açılan kayıt seçeneği ile belgenizi bilgisayarınızda dilediğiniz bir klasör altına kaydedebilirsiniz.

Avantajları & Dezavantajları

Adobe Illustrator belgesi içinde çalışırken bir PSD dosyası üzerinde yeniden düzenleme yaparak güncellenmesini sağlamak istediğinizde dosyanın mutlaka link/bağ yapısı ile çalışılıyor olması işinizi kolaylaştırdığı gibi büyük ölçüde zamandan da kazanmanızı sağlayacaktır. Aksi takdirde ilgili görseli Photoshop üzerinde düzenleme ve kayıt işlemi sonrasında; dosyayı Illustrator çalışma belgenize tekrar eklemeli, ilgili konuma yerleştirmeli ve boyutlandırmalısınız. Birde ilgili dosya üzerine maske gibi ek özellikler eklenmiş ise bunları tekrar yapmanız gerekecek. Ancak link/bağlı çalıştığınız takdirde,

Leave a Reply