Artık video kurgu için Premiere Pro yu kullanmaya karar verdiniz ama programı bilgisayarınıza nasıl kuracağınız bilmiyorsunuz. Bu makalemde Premiere Pro‘yu nasıl kurabileceğinizi detaylı olarak anlatacağım. Öncesinde Adobe Premiere Pro için Sistem Gereksiminlerini inceleyin ve bilgisayarınızın yazılım ve donanım olarak yeterli olup olmadığını kontrol edin.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Yeni Creative Cloud Hesap Girişi

İlk olarak bir Adobe ID’ye sahip olmalısınız. İlk olarak adobe.com web sayfasına giriş yapın ve sağ üst köşeden Oturum Aç Sign In butonuna tıklayarak açılan sayfadan Get Adobe ID / Adobe Ad Hesabını Edinin linkine tıklayın. Bu linke tıklamadan önce alt kenarda ki Facebook ve Google butonlarını kullanarak ilgili sosyal hesaplarınızla da direkt hesap oluşturma ve giriş işlemini yapabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Yeni Creative Cloud Hesap Oluşturma

Şimdi kayıt ol sayfası ile işleme devam ediyorum.

  • Ad-Soyad,
  • e-posta, 
  • şifre,
  • ülke
  • doğum tarihi

bilgi girişlerini yapın ve Kayıt Ol butonuna tıklayın.

İşlem esnasında e-posta adresinizin hali hazırda kullandığınız bir hesap olması ve şifrenizinde büyük, küçük harf ve sayıdan oluşmasına dikkat edin.

Hesabı oluşturdunuz ve otomatik olarak giriş yaptınız. Adobe e-posta hesabınıza bir mail göndermiş olacak. Bu mail içindeki e-posta hesabı doğrulama linkine tıklayarak hesabınızı doğrulayın. Aksi halde hesabınız bir süre sonra silinebilir ve Creative Cloud Plan alımlarınızda bir engel olarak karşınıza çıkabilir.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Adobe Tüm Ürünleri Görüntüle

Adobe; Creative Cloud versiyonu ile birlikte bir CC App geldi. Ve bu app ile CC aboneliğinizi, uygulamalarınız ve varlıklarınızı yönetebiliyorsunuz. Haliyle Premiere Pro‘yu kurmaya başlamadan önce Creative Cloud Uygulamasını indirmelisiniz. Üst menüden Tüm ürünleri göster butonu ile CC uygulama listesini açın.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Creative Cloud App Kurulumu

İlk uygulama olan Creative Cloud App uygulamasını indirin ve bilgisayarınıza

kurun.

Kurulum sonrasında biraz önce oluşturduğunuz hesabınız ile giriş yapın. Uygulama Apps, Bilgi, Varlıklar ve Behance sekmelerinden oluşuyor. Her ne kadar işletim sisteminiz Türkçe ve ye İngilizce olsa da Türkiye IP adresi ile bağlandığınız için otomatik olarak Türkçe dilinde kurulum yapılacaktır.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Creative Cloud App Tercihler – Uygulama Dil Seçimi ve Ayarları

Photoshop, Illustrator gibi programların Türkçe versiyonları olsa da Premiere Pro da Türkçe dili mevcut değil. Ama diğer programlarında dilini Türkçe haricinde farklı bir dilde seçebilmek için ayarlar menüsünden Tercihler’i açın. Creative Cloud sekmesinde ki Uygulama Dili açılır listesinden istediğiniz dili seçin. Ardından sol üst köşede ki geri butonu ile uygulama ana sekmelerine geri dönün.

Adobe Premiere Pro Dersleri : Creative Cloud App ile Uygulama Kurulumu

Dil seçiminin ardından hangi uygulamaları bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız ilgili uygulamanın satır sonundaki Install/Kur butonuna tıklayın. Kurulum %1 ile başlayıp %100’e kadar ilerler. Ancak burada 2 işlem birden yapılır. Öncelikle uygulama arka planda bilgisayarınıza indirilir. Ardından otomatik olarak kurulur ve bu işlemler biz yüzdelik oran olarak görürüz.

Premiere Pro ile birlikte Adobe Media Encoder da kurulur. Her ne kadar Adobe Media Encoder render motoru Premiere Pro içine gömülü olsa da Media Encoder farklı bir çok işlem için kullanılan bir uygulamadır. Neler yapılabileceğini Adobe Media Encoder ile yapılabilecek 6 Önemli İş Süreci ve 4K Videolar, Premiere Pro ve Hangi Bilgisayar yazılarımda anlattığım şekillerde de kullanabilirsiniz.

Kurulum sonrasında Premiere Pro ikonu Windowsta Programlar’a macOS da da Uygulamalar klasörüne ve uygulamalar görünümüde göreceksiniz. Buradan uygulama ikonuna tıklayarak uygulamayı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önceki makalelerim için Videmy.com – videolarım için Videmy Youtube Kanalını ziyaret edebilirsiniz. Yeni içeriklerden haberdar olabilmek için abone olmayı unutmayın.

Görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Leave a Reply