Çok sayfaları işlerin aracı, erbabı ve sektör lideri yazılımı diyerek tanımladığımız Adobe Indesign ile yeni bir belge oluştururken dikkat etmen ve bilmen gereken her ayrıntıyı bu yazımda öğreneceksin.

Adobe indesign çok sayfalı çalışma araçlarıyla doludur. Bu sayede;

  • Dergi
  • Gazete
  • Kitap
  • e-Kitap
  • Dijital Yayın
  • Katalog
  • Broşür
  • Kullanım Kılavuzu

gibi birçok işi/projeyi yapabilirsiniz.

Öncelikle çalışabileceğiniz bu kadar fazla medya tipi varken ilk iş olarak hangisini yapmaya başladığınızı belirlemenizdir. Çünkü belge profili de buna göre değişkenlik gösterecek bir renk uzayı olacaktır. Print/Baskılı işler için CMYK, Web, e-Kitap ve Dijital Yayınlar gibi bilgisayar üzerinde görüntülenecek içerikler için RGB renk uzayı kullanılmalı ve/veya buna göre bir belge profili seçilmelidir.

Yeni belge oluşturma penceresi üst kenarında Print/Baskı, Web ve Mobil olmak üzere hem belge profili seçerken hemde ön tanımlı belge boyutlarından birini seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Ama henüz değil, zamanı geldiğinde söyleyeceğim.

Sağ kenardaki sütunda ise seçilen belge profili kapsamında oluşturlacak sayfa, marj ve taşırma gibi belge özelliklerinin belirlenmesini sağlayacaksınız.

Adobe Indesign Yeni Belge Oluşturma

Girizgahı geçtikten sonra şimdi detayları paylaşalım. Sağ bölümdeki ilk alan da sırasıyla;

Untitled-1/Başlıksız-1

Belge oluşturma aşamasında belgenin adını verebileceğiniz gibi çalışma sürecinizde belgeyi kaydedebileceğiniz anda da belge ismini verebilirsiniz. Hatta belge oluşturma aşamasında verdiğiniz belge adını kayıt esnasında da değiştirebilirsiniz.

Sayfa Boyutu ve Ölçü Birimi

Width/Genişlik ve Height/Yükseklik ölçüsü vererek belgede oluşturulacak sayfaların boyutunu belirleyebilirsiniz. Bu belge içindeki genel sayfa boyutlarını oluşturmanızı sağlar. Belgeyi açtıktan sonra varolan veya eklediğiniz herhangi bir sayfanın boyutunu da ayrıca değiştirebilirsiniz.

Hemen yanında bulunan Units ile belgenin boyutu verirken kullanılacak santimetre (cm), milimetre (mm) veya Inch (in) olarak değiştirebilirsiniz. Çoğunlukla baskılı işlerde mm ölçü birimini kullanıyorum. Böylece belge içinde de daha hassas içerik konumlandırmaları yapmamada yardımcı oluyor.

Sayfa Yönü

Eklediğiniz sayfanın boyutu dikdörtgen bir yapıdaysa (yani genişlik ve yükseklik ölçüleri birbirinden farklıysa) dikey mi yoksa yatay mı duracağını belirleyebilirsin.

Pages/Sayfalar ve Facing Pages/Yüz Yüze Sayfalar

Belge içindeki sayfa sayısını bu bölümden verebilirsiniz. 1, 2, 4 ve 8 gibi sayılar halinde olabilir. Tek yönlü tek sayfa baskı için 1, ön/arka baskılı tek yaprak işler için 2, ciltli ve çok sayfalı işler için ise 4, sayfa sayısı, tiraj ve montaja bağlı olarak 8 sayfa ve katları şeklinde sayfa sayısı verebilirsiniz.

Haliyle çok sayfalı işlerde sayfaların baskı sonrasındaki gibi nasıl görüneceğini görmek önemlidir. Yani nasıl ki bir kitabı elinize aldığınızda önce kapak (sağ kenarda) sonra sayfayı çevirdiğinizde yan yana gelen sayfalar (sol kenarda) şeklinde görüntülenmesi önemlidir. Böylece yan yana gelen sayfalarda hem iki sayfaya da yayılan nesneleri hazırlayabilir hemde yan yana gelen sayfaların nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Start # / Başlangıç #

Bir ekip içinde çok bölümlü içerikler hazırlıyor olabilirsiniz. Bu benzer durumlarda oluşturacağınız belge normal şartlarda 1 sayfa numarası ile başlarken burada vereceğiniz 81 ve 370 bir bir sayı ile sayfa numarası başlangıcı belirleyebilirsiniz.

Primary Text Frame

E-Kitap okuyucuların ve/veya cihazların boyutları birbirinden farklıdır. haliyle satır genişliği tablette genişken, telefonda daha dardır. Yazının buna göre akmasını sağlayabilmek için oluşturduğunuz belgenin sayfaları içindeki nesnelerinde akışkan olması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için, metin, görsel, tablo ve benzeri tüm içeriklerin akan bir metin kutusu içinde olması gerekmektedir. Velhasıl e-kitap gibi bir içerik oluşturma sürecinizde Primary Text Frame işaretli olursa her sayfanızın marjları içinde boyutlanmış ve ardışık bir şekilde bir biri ile akış için bağlanmış metin kutuları eklenmiş olur.

Columns/Sütunlar

A4 gibi bir kağıt boyutunda tek sütun kullanılması okuyucuyu okuma sürecinde yoracaktır. Sonuç olarak ise daha kısa okunan, okuyucuyu sıkan metinlere dönüşecektir. Ayrıca satır takibi de bir o kadar zorlu olacaktır. Bu nedenle minimum 2 ve daha fazla sütuna sahip olan sayfalar tasarlamalısınız.

Sütun sayısı ve sütunlar arasındaki boşlukları ayarlayabilirsiniz. Sütun genişliklerini ayarlarken ise bir alfabe boyutu (1 – 1,5 veya 2) genişliğinde ayarlama yapabilirsiniz. Alfabe boyutuna göre sütun genişliğini ayarlarken alfabeye mutlaka ilgili metin stillerinin tanmış olmasına dikkat edin.

Margins/Marjlar

Bir sayfa içinde üst bilgi ve alt bilgi alanları dışındaki asıl içeriğin konumlandırılacağı sınırların belirlenmesidir.

Adobe Indesign Dersleri Yeni Belge Oluşturma – Marj Ekleme

Bir tasarım yüzeyinin boyutlandırılmasında taşırmalı boyut, gerçek boyut, marj boyutu verilir. Bu sayede arka plan olarak verilen görsel veya zemin renkleri taşırmalı boyuta kadar, içerik nesneler ise marj boyutu içinde kalacak şekilde ayarlanır. Çoğunlukla üst kenardaki boşluklar daha fazla bırakılmasında fayda vardır. Bunun için devamlı olarak söylediğim; gökyüzü ve sema boşluktur ve doğal ve/veya yapay tüm nesnelerde göğe yükselik ve zeminden çıkarlar. Bu hayat içinde de karşılaştığımız ve gökyüzüne bakarak ferahlık, rahatlık hislerimizi benzer bir şekilde hareket etmekte fayda vardır. Dergi, kitap gibi bir çok sayfa mizanpaj tipinde içerik metin, görsel ve tablolar gibi bir çok içerikle dolduru ve okuma süresini artırabilmek ve sayfa mizanpajında iyi bir görünüm sağlamak için kullanılabilecek tekniklerden biridir.

Sağ, sol ve alt kenarlarda 15 – 25 mm aralığında, üst kenarda ise 25 – 40 mm aralığında boşluklar kullanabilirsiniz.

Bleed and Slug/ Taşırma veya Kesme Payı ve Bilgilendirme Alanı

Üst, alt kenarlar sabittir. Ama ciltleme yöntemine göre inside/cilt kenarları taşırma payı alabilir veya almayabilir.

Adobe Indesign Dersleri Yeni Belge Oluşturma – Bleed and Slug Ekleme

Dış kenarda/Outside ise yine üst ve alt kenar taşırma paylarına göre belirlenir. Standart 3mm olsa da 5mm çoğunlukla kullanılan ölçüdür.

Slug/Bilgilendirme ise ilgili sayfa içindeki kullanılacak renk, bölgeye göre değiştirilecek bir görsel, yaptığınız tasarımın farklı bir ülkede basılması gibi durumlara yönelik ek bilgilendirmelerin eklendiği alandır.

Yukarıda bahsettiğim özellikleri kullanarak belgenizi artık oluşturabilirsiniz. Bunun yanında devamlı olarak aynı boyut, marj gibi özelliklere sahip betle oluşturuyorsanız pencerenin sağ üst bölümünde bulunan Save Preset / Ön Ayar Olarak Kaydet ile hazır ayarlar bölümüne kaydedebilirsiniz.

Belge ayarlarını ise üst menüde File/Dosya > Belge ayarları ile sayfa boyutunu değiştirebilir, üst menüde Layout > Margins and Columns ile değiştirebilirsiniz.

Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Küçük bir hatırlatma, arama bölümünde öğrenmek istediğiniz konulara ait bir çok içerik bulunuyor. Aramanın gücü ile öğrenmenin gücünü birleştirin. Sevgilerle

Leave a Reply