Youtube İş Ortağı Program (YPP) Değişikliği

164

2017 yılında %40 artış sağlayan YouTube yaratıcı içerik oluşturan iş ortaklarını koruyabilmek adına reklam geliri sağlama konusunda  değişiklikler yapıyor.

20 Şubat 2018 tarihi ile 30 günlük bir süreç sonrasında 1000 abone veya 4000 saatlik izlenme süresi altındaki kanalların artık yayınlarında artık reklam yayınlanmayacak ve gelir elde edilmeyecek. Her ne kadar bir çok kanalın bundan etkilenecek olsa da kaliteli içerik sağlayan iş ortaklarını korumaya ve taklitçi içerik sağlayıcıların önünü kesmeye yönelik bir harekettir.

Her ne kadar 1000 abone veya 4000 saat izlenme seviyesi yakalanmış olsa da, topluluk saldırıları, spam, diğer kötü amaçlı süreçlerden geçmemiş olması gibi değerlendirmeler sonucunda reklam göstermeye yani gelir sağlamaya başlayacak.

Youtube Topluluk Kuralları, Para Kazanma Temelleri, Politikaları, Hizmet Şartları ve Google Adsense Program Politikaları‘ndan birinin ihlali sonucunda YouTube İş Ortağı Programından çıkarılmanıza da yol açabilir.

Daha fazla detay için Neal Mohan, Baş Ürün Sorumlusu ve Robert Kyncl, Baş İş Sorumlusu‘nun yayınladığı yazıyıda okuyabilirsiniz.