Camera RAW – Yeni Preset / Ön Ayar Oluşturma

516

CameraRAW ile birlikte bir Ön Ayar yani bir Preset oluşturalım. Bunun için “IMG_6311.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra White Balance ile bir Beyaz Ayarı yapalım.

Daha sonrasında biraz Clarity’i arttırabiliriz çünkü şu andaki nesne detaylı bir arttırmaya ihtiyacı olan bir yüzeye sahip.  Belki biraz Contrast, biraz da Beyazı arttırabiliriz. Şuradaki problemi yok edebilmek için Highlights’ı ve gölgeyi biraz düşürebiliriz. Siyahı biraz arttırmak istediğimizde al tarafta yine hata yani mavi tonlamaları karşımıza çıkıyor. Bunun için Contrast veya Clarity’i biraz daha arttırarak detay bölümünü biraz daha düzenleyebiliriz.Nesnenin metal parçaları üzerindeki Yüksek Işıklı alanları genel olarak düzeltmiş olduk. Biraz daha yüzeyin pürüzleşebilmesi için Limunance verebiliriz.

Sonrasında Lens Correction ile genel ayarlamaların yapabiliriz.

Bu ayarlamaları kaydetmek ve sonrasında kullanmak istersek; CameraRAW’un sağ tarafındaki panellerde Presets bölümünde, alt taraftaki buton aracılığıyla yeni bir ön ayar karşımıza çıkar. Üst tarafta bir isim bölümü var. Buraya “çanta fotoğrafları” ismini veriyoruz. Burada hangi ayarların saklanacağını işaretlenmiş şekilde görebiliyoruz.


Özellikle istediğimiz bazı ayarlamaların saklanmasını istiyorsak, üst taraftaki Subset (alt ayarlamalar) seçeneğinden sadece White Balance’ı, sadece Basic panelindeki ayarlamaları ya da sadece HSL paneli üzerindeki ayarlamaların saklamasını sağlayabiliriz. Şu andaki haliyle bizim için yeterlidir. Okey butonuna basarak bu fotoğraf için ayarlamaları kaydetmiş oluyoruz.