Yeni Oyuncak : Adobe Experience Design CC

877

Yeni oyuncağımız ile tanışın; Adobe  Experience Design 2015 ortalarında alpha versiyonunun sneakpeek videolarını görmüştük. Merakla beklediğimiz uygulama Preview olarak bu gün itibari ile yayınlandı. Creative Cloud uygulamasına otomatik eklenen uygulamayı direkt bilgisayarınıza kurabilirsiniz.


Yeni-Oyuncak-Adobe-experience-design-cc

 

Kurulum işlemleri devam ederken bizde yeni oyuncağımız ile neler yapabiliyoruz inceleyelim.

 

Yeni-Oyuncak-Adobe-experience-design-cc-karsilama-ekrani

 

Özellikle arayüz tasarımcıları, uygulama geliştirici ekipleri ve web, masaüstü ve mobil ortamlara yönelik uygulama iş projesi olan girişimciler için taslak hazırlamada harika sonuçlar vereceği kesin. Girişimcilerin özellikle projelerini görsel anlamda yerli ve yabancı yatırımcılara sunumlar hazırlama da çok yardımcı olacaktır.

İlk açılışta karşılama ekranı ile prototipleyeceğimiz uygulama ve/veya web sitesi için boyutları belirlememiz gerekiyor. Hangi ortam/cihaz/boyut ile başlarsanız başlayın, uygulama sürecinizde dilediğiniz herhangi bir boyutu daha sonra yeni bir artboard olarak ekleyebiliyorsunuz.

 

Çalışma boyutlarına değinecek olursak;

Akıllı telefonlar için:

 • 260 x 640 Android,
 • 320 x 568 iPhone 5,
 • 375 x 667 iPhone 6,
 • 414 x 736 iPhone 6S

Tablet cihazlar için:

 • 768 x 1024 Adroid
 • 1024 x 1366 iPad Pro
 • 768 x 1024 iPad

Web için:

 • Surface Pro 3 (1440 x 960)
 • Surface Pro 4 (1368 x 912)
 • Web 1280 (1280 x 800)
 • Web 1366 (1366 x 768)
 • Web 1920 (1920 x 1080)

olarak boyutlar verilmiş. Bu boyutlarında haricinde Custom Size ile belgede ki artboard boyutuna özel bir ölçü verebilirsiniz.

En fazla dağıtıma sahip 3 büyük işletim sistemi şirketinin kullanıcı arayüz (UI) kitleri ile oluşturulmuş belgeler üzerinden de çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Apple-UI-Kit

Apple UI Kit

 

Google-Material-Design-UI-Kit

Google Material Design UI Kit

 

Microsoft-UI-Kit

Microsoft UI Kit

Kullanılan Araçlar

XD tamamen detaylardan arındırılmış basit bir arayüz ve araç seti ile birlikte geliyor. İkon, görsel gibi içerikleri Photoshop veya Illustrator oluşturduğumuzu düşündüğümüzde burada canlı bir prototipleme veya wireframe tanında prototipleme yapabiliriz. Dışardan içerik eklenebileceği gibi temel araç setide bayağı işe yarıyacaktır. Beklentim yakın zamanda uygulamanın Mobil versiyonunun da çıkması. Ki böyle bir alt yapıya bilenler hatırlayacaktır Adobe Proto uygulaması ile aşina. Konumuza dönecek olursak bahsettiğim temel araç setini inceleyelim.

Selection Tool/ Seçim Aracı

Adobe-XD-Selection-Tools

 

Klasik obje işaretleme aracı. işaretlenmeyen objeye işlem yapılamaz. Haliyle “seni seçtim Baltazar” demeliyiz. 😉 Obje seçim işlemi ile hizalama, öne, arkaya, bir alta gibi sıralama işlemlerini yapabiliriz. Seçili objeleri birleştirme ve kesme gibi işlemlerde işin cabası. Temel transform işlemlerinden konumlandırma ve boyutlandırmanın yanında Apperance ile opaklık/şeffaflık ayarlamasıda yapılabiliyor. Ancak araçta her ne kadar bu özellikler bulunuyor olsa da seçilen objeye göre de sağ kenardaki seçenekeler penceresinde öğelerde değişiklikler olacaktır.

Rectangle, Elipse, Line ve Pen Araçları

Şekil oluşturma araçları ile dilediğini boyut, renk gibi özelliklerde objeleri oluşturabilirsiniz? Altta sizinle paylaştığım şekilde objeleri hazırlayabilir ve özelliklerini değiştirebilirsiniz.

 

adobe-experience-design-tool-rectangle

Rectangle Aracı ve Seçenekleri

 

adobe-experience-design-tool-elipse

Ellipse Aracı ve Seçenekleri

 

adobe-experience-design-tool-line

Line Aracı ve Seçenekleri

 

adobe-experience-design-tool-pen

Pen Aracı ve Seçenekleri

 

Yazı Aracı

adobe-experience-design-tool-type-tool

Adobe Experience Design CC de basit ve etkin araçlarından yazı aracı ile devam ediyoruz. Araç ile başlık ve paragraf tipinde metin kutuları oluşturmak mümkün. Uygulamanın bu öngösterim versiyonunda yazı düzenleme yaparken tüm metin üzerine ortak değişiklik yapılabiliyor. Lokal olarak karakter/kelime üzerinde değişiklik yapılamıyor. Bu da zamanla geliştirilebilir. Ancak bir diğer yandan da stillendirme işlemleri içinde bu standart yapı işe yarayabilir.

 

Artboard Aracı

adobe-experience-design-tool-artboard

 

Yeni sayfalar ekleme işlemine yarayan artboard aracı ile hazır iPad, iPhone, Android, Microsoft ve Web gibi boyutlara ulaşabilir, özel bir boyutu sizde belirleyebilirsiniz.

 

Prototype

adobe-xd-prototype

Objeleri sayfalara bağladığımız Prototype bölümü de çok rahat bir kullanımı var. Objeye tıkla ve tutamaç ile sürükle işleminde eklemeler yapılabiliyor.

 

Ve son özelliğimiz Preview

XD-CC-Preview

 

Uygulamayı hazırladınız ve artık bir ekran üzerinde test etmek istiyorsunuz. XD CC penceresinin sağ üst köşesindeki Play ikonu ile preview penceresinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Prototype bölümü ile verdiğiniz bağlar artık aktif çalışıyor. İşin belkide en güzel yanı ekran kaydı alarak paylaşabilmeniz. Ekip çalışmaları ve müşteri sunumları için birebir.

Ayrıca bir link yardımı ile internet ortamında uygulamayı paylaşabiliyorsunuz. Adobe‘nin sağladığı örnek uygulamayı deneyimleyebilmeniz için sizinle bu linkte paylaşıyorum.

Gayet başarılı bu oyuncağın yakında videmy.com üzerinde video eğitim seti olarak yayınlayacağız. https://www.videmy.com üzerinde iş sürecinizde size yardımcı olabilecek bir çok teorik, program ve uygulama eğitimi bulunuyor. Fark yaratan metodolojisi ile sizde yeteneklerinizi geliştirin hayatınız değişsin!

 

 

Sevgilerle.