Yeni DaVinci Resolve 14

671

NAB’17 ‘nin devam ettiği şu günlerde sektörün baştan uca profesyonel ürün/yazılım sunan firması Blackmagic Design, yeni DaVinci Resolve 14 yazılımını duyurdu. Göncellemede öne çıkan detay ise post prodüksiyondaki önemli sorunların bazılarını çözümlemeye ciddi derecede odaklanılmış olmasıdır.

Güncelleme detaylarını inceleyecek olursak;

Performans konusundaki problemlerin tam olarak çözüldüğünü söyleyebiliriz. Verilen bilgide DaVinci Resolve 14 ‘ün bir önceki sürümle karşılaştırıldığında 10 kata kadar daha hızlı olduğudur. Hatta Blackmagic Design bu güncelleme için “Çok akıcı ve çok daha duyarlıdır” diyor.

Görsel: Blackmagic Design

Kurgu sürecindeki sesin post prodüksiyonu işleminde DaVinci Resolve’nin eksikliği tamamen giderilmiş gibi. Öncesinde görüntünün hazırlanmasının ardından sesin farklı bir ortamda hazırlanması ve bu ses post prodüksiyonunun ayrıca import edilme işinde ki sıkıcılık ortadan kaldırılıyor. Nasıl mı? DaVinci Resolve içinde bulunan Fairlight ses özelliği ayrıca bir sayfa olarak değerlendirilmiş. Fairlight Accelerator kartı ile kullanımında güçlü ve parametrik EQ, dinamikler ve 1000 kanala kadarplug-in (eklenti) desteği sunuyor. Ve yapılan işlemler gerçek zamanlı olarak oynatılabiliyor. Ayrıca Fairlight konsolleriyle tam boyutlu çalışıldığında inanılmaz bir kombinasyon oluşturuyor.

Görsel: Blackmagic Design

Post prodüksiyon işe akışında editing (kurgu), color (renk), sound (ses) post prodüksiyon işlemleri farklı uzmanlıklar bulunuyor. DaVinci Resolve 14 de her uzmanlığa uygun olarak geliştirilmiş harika araçlara sahip. Kolaylık sağlamak üzere DaVinci Resolve 14 bunu mümkün kılacak aşırı güçlü ortak çalışma araçlarını entegre etmiş bulunuyor.

Kurgu, ileri renk düzeltme ve bu yeni Fairlight ses araçlarıyla DaVinci Resolve 14, tek bir uygulamada 3 üst düzey uygulamaya sahip olmak gibidir. Kurgu uzmanlarının, renk uzmanlarının ve ses mühendislerinin daha yaratıcı olabilmeleri için zamandan tasarruf etmelerini sağlayarak herkesin aynı anda çalışabilmesi amacıyla post prodüksiyonu doğrusal bir iş akışından daha paralel bir iş akışına dönüştürerek çarpıcı ölçüde değiştirmesini umuyoruz.

DaVinci Resolve’daki yenilikleri izleyin

Performans geliştirmeleri ve yeni ses özellikleri ücretsiz indirebileceğiniz DaVinci Resolve yazılımında dahili olarak bulunur. Ancak, yeni ortak çalışma araçları ve bazı yeni plug-in’ler sadece ücretli DaVinci Resolve Studio’da mevcuttur. DaVinci Resolve Studio’nun fiyatını sadece $299 ‘dır.

DaVinci Resolve 14’ün public beta versiyonunu piyasaya sunduğu gibi Blackmagic Design internet sitesinden indirebilir ve deneyebilirsiniz.

Hemen İndirin