Soru: Ai ve Indd kullanıcısıyım, kendimi geliştirmek için daha neler yapabilirim?

385

Değerli takipçilerimden Sevgi İ. ‘nin sorusu şu şekilde.

Kadir Hocam merhabalar öncelikle verdiğiniz eğitimler için çok teşekkür ederim. Ben özel bir şirkette çalışıyorum ve grafik tasarımcıyım. Illustrator ve Indesign ile etiket ve kartela tasarımları yapıyorum. Kendimi geliştirmek adına ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yeni programlar ve işler yaparak kendimi güncellemem gerekiyor. Bilgi verebilir misiniz?

Bildiğin gibi duvara yapılan ilkel çizimler resime, resim ise grafik tasarıma dönüştü. Ama grafik tasarımda evrildi ve görsel iletişim tasarımına dönüştü. Her yıl kutlanan grafik tasarım günü son 4 yıldır Görsel İletişim Tasarımı günü olarak kutlanıyor.

Artık tasarım yüzeyi olarak bir kağıt değil, web sayfası, cep telefonu veya tablet ekranıda var. Ve bu medyalar tamamen interaktif ve multimedya öğelerle dolu. Photoshop + Illustrator + Indesign devamında interaktif tasarımlar için Muse ve Experience Design, Multimedya için ise Premier Pro + After Effects + Audition gibi yazılımları kullanma ve içerik oluşturmaya girmelisin. Şirkette ki pozisyonunu bilmiyorum ancak şunu yapmayı dene. After Effects içindeki Cinema 4D Lite versiyonunda ürünleri (kova/kutu) modelle. Tasarladığın etiketi material olarak ekle. After Effects de animasyonlarını hazırla (Premiere Pro ile animasyonları kurgulayabilir, Audition ile de ses/müzikler için kullanabilirsin).

Hazırladığın bu animasyonu kısa bir reklam filmi oluştur. Animasyonun farklı bir versiyonunu ise; Experience Design ‘ı kullanarak mobil bir kartela hazırla ve uygulamanın giriş animasyonu olarak kullan.

Bu ve benzeri projelerini Behance sayfanda paylaşabilir ayrıca üstlerine sunabilirsin. Bu sayede senden daha farklı işler yapmanı isteyecekler ve zorlayacaklar. Tam olarak istediğimiz bu; başımızı belaya sokmak. İşte o zaman gerçekten harika deneyimler kazanır, yeteneklerini geliştirebilirsin.