Raw/Ham Format Nedir?

491

Adobe Photoshop CameraRAW ile birlikte çalışmaya başlamadan önce, RAW dosyaları hakkında biraz bilgi edinelim. Öncelikle RAW dosyalarının tanımını yapalım. RAW dosyalar; Türkçesi, işlenmemiş yani ham dosyalar olarak tanımlanır.

RAW dosyalar, kameranın içindeki işlemci tarafından herhangi bir işleme tabi tutulmadan direkt flash yani disk içerisine ve hafıza kartı içerisine kaydedilen dosyalardır. Bu RAW dosyalarını dijital filmler olarak da tanımlayabiliriz.

Analog yani filmli makinelerden dijital kameralara döndüğümüzde analog kameralarda film nasıl bir etkiye sahipse RAW dosyalar da aynı yapıya sahiptir. Boyutu üzerinde büyütmeler yapılabilir ve küçültmeler yapılabilir.

Raw dosyalar üzerinde White Balance (beyaz ayar) gibi sonradan ışık değerlendirme işlemleri, bozlama, renkler üzerinde oynama farklı birçok çalışma yapmaya müsait dosya formatıdır.

Normalde bir dijital kamera tarafından çekilmiş olan JPEG dosyalara nazaran beş veya altı kat daha büyük dosya boyutlarına sahiplerdir. Örneğin; benim kullanmış olduğum kamera modeli Canon 7D. Çekmiş olduğum JPEG dosyalar 5-6 MB tutarken RAW dosyalar en az 27-28 MB boyutlarındadır.

videmy-raw-ve-cameraraw-nedir

RAW dosyalarını Photoshop veya benzeri programlarda, fotoğraf işleme programlarında kullanmadan önce temel bir RAW düzenleme aracıyla, bir geçiş sağlanır. Kameradan bilgisayarımıza aktarmış olduğumuz RAW dosyalarını kullanabilmek için, Photoshop içerisinde bulunan CameraRAW ile Photoshop ailesi programlarından bir tanesi olan Lightroom veya Apple’ın üretmiş olduğu Aperture Black (şu anda yerine Photos geldi) programını ve farklı eklenti veya kamera ile eklenmiş olan yazılımları kullanarak RAW dosyalarını düzenleyebilir, yeniden çekim anındaymış gibi ışık, renkler ve tonlamalar üzerinde işlem yapılabiliriz. Bu; ham yani işlenmemiş bir dosya olduğu için üzerinde farklı birçok değişiklik yapmaya müsait bir dosya formatıdır.