Premiere Pro : Değişiklikleri Karşılaştır – Comparison View

59

Premiere Pro ile video kurgu, renk düzenleme ve Export işlemlerini yapıyoruz. Bu iş sürecinde özellikle kurgu ve renk düzenlemede klibin belirli kareleri arasında veya aynı iki kare arasında karşılaştırma yapabileceğimiz yeni bir özellik eklendi. Bu sayede sekansa eklediğiniz klibin renk düzenlemesini yaparken ikiye bölünen (Comparison View) program penceresi üzerinde karşılaştırma yapabilirsiniz. 

İşlem için öncelikle program penceresine Comparison View butonunu ekleyelim. Pencere sağ alt köşedeki + butonu ile Comparison View butonunu kontrol satırına sürükleyin. Ardından OK butonu ile özellikler penceresini kapatın. 

Şimdi Comparison View butona tıklayarak iki kare halinde görünmesini sağlayın. Buradaki özellikleri inceleyecek olursak;

  1. Reference / Referans: Klibin düzenleme veya efektlerin uygulanmadığı ham halini gösterir.
  2. Current / Şimdiki: Klibin düzenlenlemeler sonrasındaki son halini gösterir.
  3. Sequence Time Code – Sekans Zaman Kodu : Sekans içinde hangi zaman diliminde olduğunu gösterir.
  4. Reference Play Bar – Referans Oynatma Satırı : Program penceresi alt satırındaki oynatmadan ayı olarak sadece referans video için oynatma satırıdır. Kaydırma ile Play/Pause yapılabilir.
  5. Reference Clip Time Code – Referans Klip Zaman Kodu : Referans klipte oynatılan zamanı gösterir.
  6. Shot or Frame Comprasion : Görüntü veya kare azında karşılaştırma yapılabilir. Burada shot bazındaki düzenlemede oynatma satırı görünümden gizlenerek normal video ile birlikte hareket eden ve düzenleme öncesini gösteren öncesi/sonrası (before/after) görünümüne geçecektir.
  7. Karşılaştırma Görünümleri : Yan Yana iki kare, tek kare ortadan ikiye veya yatay kesilmiş kare olmak üzere farklı görünüm tiplerinden biri seçilerek kontroller sağlanabilir.
  8. Sıralamayı değiştir : öncesi/sonrası değilde sonrası/öncesi şeklinde sıralaması
  9. Clip Time Code – Klip Time Kod : Gösterilen klibin kendi zaman dilimindeki oynatılan zamanı gösterir.

Sende Premiere Pro içinde hazırladığım tanıtım filmi, belgesel veya müzik klipleri de dahil olmak üzere çalışmalarında yaptığın düzenlemeler için karşılaştırmayı Comprasion View ile yapabilirsin.