Premiere Pro Dersleri : Nonlinear Editing (NLE) Nedir?

545

Adobe Premiere Pro gibi dijital kurgu yazılımlarının tamamında NLE (Nonlinear Editing) tipinde kurgu yapılır. Bu teknolojinin iş sürecine harika özellikler sağlar. NLE dendiğinde aslında sadece bir özellik değil bir çok yeni çalışma sürecine ve kolaylıklarına sahip oluruz.

LE (Linear Editing) Nedir?

Kısaca bir halatın (ip) örülmesidir. Örülmüş halat üzerindeki bir hatayı düzeltmek veya yeni bir renk örülmesinde kullanılan bir ipi değiştirebilmek için düzeltme yapmak istediğin bölüme kadar halatı çözmeli, değişiklik veya düzeltmeyi yaptıktan sonra tekrar örmelisin.

Doğrusal Kurgu/LE tipindeki iş sürecinde orijinal kayıt filmi üzerinde işlem yapılamayacağı için kopyalamalı, ardından kesmeli, kurgulamalıdır. Bir de bu işin içine olmazsa-olmaz ses de gireceği için ilgili zamana göre senkronize edilmelidir. İş bitti dendiğinde istenilen revizyon veya kontrollerdeki hatalı geçiş veya klipler nedeniyle düzenlemeler olacaktır. Bunları yaparken ilgili zamana kadar olan filmin geriye doğru açılması ve yeniden kurgulanması ve hatta ses senkronizasyonunun da yapılması gerekmektedir.

Ancak NLE tipinde işler böyle değildir.

NLE (Nonlinear Editing) Nedir?

Halat yok, unutun! Dijital veri ve teknolojiler sayesinde dilediğiniz aralığa görüntü, ses eklemeleri yapabilirsin. Bu sayede sen sadece görüntü ve ses kliplerinin sıralamasını değiştirirsin. Film de (LE) arada siyah boşluk vermek için ek film hazırlaman gerekirken burada ilgili klibi trimlemen yeterlidir.

Evet, iyi bir çalışma süreci ama birde şunları düşün; çekimlerde 3 farklı kamera kullandın ve her birinden farklı formatta veri/film ortaya çıktı. Doğrusal Olmayan Kurgu/NLE de ayrı ayrı düzenleme yapmana gerek yoktur. Hepsini dijitale al ve Premiere Pro ya sürükle-bırak!

Premiere Pro XDCAM EX, XDCAMHD 422, DPX, DVCProHD, AVCHD (AVCCAM ve NXCAM dahil), AVC-Intra, DSLR, RED, ARRI ve Blackmagic gibi filmli, kasetli veya Flash depolamalara kaydedilen hemen her kayıt formatını hem destekler hem de  üzerinde düzenleme yapmana olanak sağlar.

Aynı veya farklı kaynaklardan el ettiğin klipleri Multiple Channel Editing/Çok Kanallı Kurgu yöntemiyle de A/V projeni hazırlayabilirsin.