Portfolyo Nasıl Olmalıdır? (Yurtdışı Hazırlık)

396

Atölye İzmir® olarak güzel Sanatlar Fakülteleri yetenek sınavlarına hazırlık eğitimleri veriyoruz. Verdiğimiz eğitimlerdeki hedefler yurtiçinde ki devlet veya özel üniversiteler olabildiği gibi yurtdışındaki (İtalya, Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa) üniversitelerinde hazırlık ve başvuru sürecinde kullanılan portfolyo tasarımlarını yapıyoruz.

Portfolyolar bir tasarımcının yapmış olduğu işleri ve kendisinden bahsettiği bir kitapçıktır. Günümüzde online versiyonları da düşününce web sayfası, e-kitap veya interaktif PDF de olabiliyorlar.

Portfolyo tasarımcının kendisini tanıtan bir içeriğe sahip olmalıdır. Peki nasıl? İlk bakışta kapak ve CV ile karşılaştığımızı düşünürsek, burada tasarımcının yaklaşımını ve kişisel/akademik bilgilerine yer verilmelidir. Uzun olmamak şartıyla bir kişisel profil olarak brief de yazılabilir.

Projelerin gösterildiği diğer bölüm ve/veya sayfalarda ise mutlaka belirli bir düzen, grid alt yapısı kullanılarak sade bir içeriğe sahip olmalıdır. Bir tasarım sergilenecekse, yapılmış nihayi/sonuç iş değil bu sonuca ulaştıran bir hikaye anlatımı şeklinde sunulmalıdır. Eskizler, modacılar için moodeboardlar, devamında son karar verilen renk, tema, doku gibi detaylar gösterilmelidir. Mimari portfolyolarda bu ana kadar yine tema ve uygulanacak alanla ilgili eskizler olabilir. Ancak bu tür bilgilerde dahil olmak üzere çok fazla görse ve/veya sayfa kullanılmadan, tasarım fikir sürecine ve uygulamaya başlayana kadar olan sürenin en önemli devir taşlarını göstermesi yeterlidir. Az miktarda yazı ile de desteklenebilir.

Projenin nihai yapısına göre;

Grafik tasarımcılar; eskiz, vektör/piksel hatlar ve devamında da tasarım ve yüzey uygulamaları gösterilmelidir.

Moda tasarımcılar; moodboard, tema, eskizler ve son stilize çalışma ile tamamlanabilir. Ancak teknik çizim bilginiz varsa ekleyebilir, modelistlik bilgisi varsa dikimi ve bir model üzerinde fotoğraflanmış halleride gösterilebilir.

Mimari ve Endüstriyel tasarımcılarda ise; fikir ve eskizler ile başlayarak, teknik çizimden önemli bazı detaylar (uzun uzadıya mimari yapının tam detaylı teknik çizimini veya her katın planını ayrı ayrı koymak sıkıcı olacaktır), section ve elevation çizimleri ve görselleştirilmiş (3D modelleme, Photoshop totuş vb.) halleri ile sonuçlandırılır.

En basit haliyle anlatmaya çalıştığımız portoflyo tasarım ve içerik sürecinde çok fazla detay bulunmaktadır. Yurtdışı Lisans, Yüksek Lisans ve iş başvurularında mutlaka profesyonel bir destek alınmalıdır.

Altta paylaştığımız bir oynatma listesi ve Portfolyo Atölyesi konuyu biraz daha anlamanıza ve destek almanıza yardımcı olacaktır.

Portfolyo Tasarımında 10 Temel Nokta Video Eğitim Seti

www.portfolyoatolyesi.com

Detaylar için bizi her zaman arayabilir veya uğrayabilirsiniz.

Telefon: 02324644821, 05418578137

Adres için harita URL : https://goo.gl/maps/9uDmYmWeMh42

TAKİPTE KALIN! Sosyal Ağlar

Twitter : https://twitter.com/atolyeizmir

Facebook : https://www.facebook.com/atolyeizmir

Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/user/atolyeizmir

Web Sayfası : http://www.atolyeizmir.com