Photoshop: Seçim Araçları

28

Rectangular Marquee Tool ( Dikdörtgen seçim aracı): 

Kare, dikdörtgen gibi alanları seçmek için kullanılır. Klavyeden M harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak M harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + M kullanılabilir.

Kontrol panelde yer alan New Selection: Normal seçim yapar. Add Selection: Seçimin üzerine seçim ekler. Subract From Selection: Seçili alandan bir bölge çıkarır. Intersect With Selection: Seçili alandan bir parça alan seçmemizi sağlar.

 

Elliptical Marquee Tool (Daire Seçim Aracı):

Daire şeklinde seçim alanları oluşturur. Klavyeden M harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak M harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + M kullanılabilir.

Shift tuşuna basılı tutarak oranlı bir daire oluşturabilirsiniz. Kontrol panelde yer alan New Selection: Normal seçim yapar. Add Selection: Seçimin üzerine seçim ekler. Subract From Selection: Seçili alandan bir bölge çıkarır. Intersect With Selection: Seçili alandan bir parça alan seçmemizi sağlar.

Single Row Marquee Tool (Tek Satır Seçim Aracı):

Yatay olarak tek bir satır üzerindeki pikselleri seçer. Çoğunlukla web tasarımcılar arka fon alımında kullanmaktadır.

Single Column Marquee Tool (Tek Sütun Seçim Aracı):

Dikey yönde tek bir sütun halindeki piksellerin seçimini gerçekleştirir. Çoğunlukla web tasarımcılar arka fon alımında kullanmaktadır.

Lasso Tool (Kement Aracı):

Serbest seçimler yapmak üzere kullanılan araçtır. Klavyeden L harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak M harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + L kullanılabilir.

Görselin üzerinde farenin sol tuşuna basılı tutarak dairesel hareketlerle seçim yapılır. Kontrol paneldeki seçeneklerle alanda ekleme çıkarma yapılabilir.

Polygonal Lasso Tool (Çokgen Kement Aracı):

Köşeli yapıdaki görselleri daha ayrıntılı biçimde seçmemizi sağlayan araçtır. Klavyeden L harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak L harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + L kullanılabilir. Kontrol panelinden ekleme ve çıkarma yapabiliriz.

Magnetic Lasso Tool ( Mıknatıslı Kement Aracı):

Renge duyarlı olan bu araç ile keskin renk geçişlerine sahip görselleri kolaylıkla seçebiliriz. Aracı fare ile seçim yapmak istediğimiz alnın çevresinde sürüklediğimizde araç bir mıknatıs gibi piksellere yapışır ve seçim alanı oluşturur.

Magic Wand Tool ( Sihirli Değnek Aracı):

Görsel üzerindeki benzer renklere duyarlıdır. Böylece benzer renkteki tonları kolaylıkla seçer. Klavyeden W harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak W harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + W kullanılabilir.

Kontrol panelde yer alan Tolerance değer önemlidir. Çünkü bu değer yüksek olduğu zaman seçtiğimiz renge yakın diğer renklerin de seçildiğini görürüz. Tolerance değeri biraz düşürülürse istenilen alan seçilecektir.

Quick Selection Tool ( Hızlı Seçim Aracı):

Nesneleri hızlıca seçmemizi sağlayan araçtır. Kontol panelden kalınlığını ayarlayabiliriz. Klavyeden W harf tuşu ile çağrılabilir. Ancak W harf tuşuna atanmış olan diğer araçlar nedeniyle araç grubunda bu araca geçiş yapabilmek için SHIFT + W kullanılabilir. Renk piksellerine ve nesnelere duyarlıdır.