Numbers-Tablo Stilleri ve Özelleştirmeler

540

Apple Numbers  içerisinde oluşturmuş olduğumuz belgeler yani hesap tabloları içerisindeki tablolar üzerinde dilediğimiz tüm değişiklikleri yapabiliriz. Bu tür değişikleri yapabilmek için de Biçim Denetçisini kullanıyoruz. Biçim Denetçisi üzerinden tablo stillerini nasıl değiştirebileceğimizi inceleyelim.

numbers-tablo-stilleri-ve-özellestirme-3

Şablon seçici penceresi üzerinde boş bir belgeyi çift tıklayarak açıyoruz. Açmış olduğumuz boş hesap tablosu üzerinde temel bir tablo bulunuyor. Bu tablonun bulunduğu 1. satır ve A sütununun başlık sütunu olduğunu anlayabiliyoruz. Bunu gösteren durum ise 1. satır içerisinde ve A sütunu üzerinde bulunan hücrelerin renklerinin koyu olması. Bu başlık sütunu olduğu anlamına geliyor.

numbers-tablo-stilleri-ve-özellestirme

Ancak buradaki renkleri bu tablo tipinde hazır değer olarak geldiği için rahatlıkla anlayabiliyoruz. Burada bulunan renk tonlarını ve çizgi yapısını tamamen baştan sona değiştirebiliriz. Bunu değiştirebilmek için de sağ taraftaki Biçim Denetçisi eğer açık değilse Biçim aracına tıklayarak Biçim Denetçisini açabiliriz. Açtıktan sonra tablonun genel yapısıyla ilgili tüm özellikleri Tablo sekmesindeki denetçilerle değiştirebiliriz.

numbers-tablo-stilleri-ve-ozellestirme-

Neler yapabileceğimizi inceleyelim. Tablo sekmesi içerisinde ilk alanımız tablonun stili veya yapısı. Tablo stillerinde ilk gördüğümüz yapı tamamen hazır stillerden oluşuyor. Bir sağa doğru kaydığımızda bizim de oluşturmuş olduğumuz yeni stilleri kaydedebileceğimiz ekstra stil alanları mevcut. Burada var olan stillerden şu anda ilk baştaki seçili ve farklı stillere de tıklayarak tablo üzerinde değişiklikler yapabiliriz. Tablonun 1. satırı ve A sütununun başlık olduğunu söylemiştik.
Hemen altına bakarsak Başlık ve Altlık bölümümüz var. Burada ilk seçeneğimiz kaç tane sütunun başlık sütunu olacağını belirtebiliriz. Mesela ilk 3 sütunun başlık sütunu olmasını sağlayabiliriz. Ayrıca bir başlık sütunu da istemezsek buradaki değeri 0 yapmamız yeterli olacaktır.

Yine aynı şekilde üstteki başlık satırımız için de değeri arttırabilir, daha fazla satırın başlık satırı olmasını sağlayabilir veya başlık satırını tamamen kaldırabiliriz. Ayrıca tablonun en altında bulunan satırın Altlık satırı olarak kalmasını istersek yine burada dilediğimiz adet kadar satırı başlık satırı olarak kullanabiliriz. Bu değeri de 0 olarak yazıyoruz.

numbers-tablo-stilleri-ve-ozellestirme-2
Tabloda biraz daha yukarıya doğru çıkıyoruz ve Tablo 1 adında bir metin yazdığını görüyoruz. Bu metin bu tablonun ismidir. Tablonun adının var olmasını istersek Tablo sekmesi içerisinde bulunan Tablo kutucuğunun işaretli olması yeterli olacaktır. Tablonun ismini değiştirmek istediğimizde ilgili metin üzerine çift tıkladığımızda tablonun ismini değiştirebiliriz. Buradaki metin alanını seçip, örnek olarak buraya Günlük Hesap ismini yazıyoruz. Klavyeden Enter tuşuna bastığımızda isim kaydedilmiş olacaktır.  Bu tablo adının görüntülenmesini istemezsek Tablo Adı kutucuğunun işaretini kaldırmamız yeterli olacaktır.

numbers-tablo-stilleri-ve-ozellestirme-3

Aşağı doğru biraz daha iniyoruz. Tablo içerisinde kullanılacak olan fontların puntosunu yani büyüklük ve küçüklüğünü buradan hızlıca ayarlayabiliriz.  Her hücre için metin sekmesi içerisinde de özel bir punto boyutu da verebiliriz. Bu tablo içerisinde bulunan metinlerin hepsine uygulanabilecek bir özelliktir. Tablo kontrol alanı bu tablonun çerçevesinde bulunan bu çizgiyi bize anlatır. Bu çizgi üzerindeki değişiklik de çizgil, tireli veya noktalı şeklinde kullanabiliriz. Bunun rengini değiştirmek istersek buradaki renk alanında iki farklı yapı vardır. Rengin üzerine doğru tıklarsak hazır renklerden birini seçebiliriz. Ya da renk uzayı kutucuğuna tıklarsak ayrıca bir renkler tablosu açacaktır. Bu renkler penceresi üzerinde de dilediğimiz herhangi bir renk tonunu seçebiliriz.

numbers-tablo-stilleri-ve-ozellestirme-5

Tablo kontrol üzerindeki son özelliğimiz de tablo dış çizgisinin kalınlığıdır. 0,35 puntoluk bir değer verilmiş. Bunu arttırabilir veya daha kalın ve belirgin bir şekilde olabilir. Tamamen kaldırmak istediğimizde dış çizgiyi Tablo Kontrol bölümünden yok komutunu seçmek veya yapısı üzerinde bir değişiklik yapmak için noktalı, tireli veya düz çizgilerden birini seçmemiz yeterli olacaktır. Tablo üzerinde bulunan klavuz çizgilerinin hangilerinin görüntülenebileceğini klavuz çizgileri başlığı altında görüntüleyebiliyoruz. Satır ve sütun çizgilerini ayrı ayrı görüntüleyebiliyoruz. Şu anda bunlar seçili. Bu butonlara tıkladığımızda satırlardaki çizgiler ve sütunlardaki çizgileri bu şekilde kaldırabiliriz.

ekran-resmi-2016-11-29-12-28-14

Ayrıca başlık ve altlıklara ait klavuz çizgilerini de yine buradan kaldırabiliriz. Dönüşümlü satır rengi bölümünde, tablo normalde beyaz hücre rengine sahiptir. Bu hücre renklerinde, aralarda 2. satır, 4. satır yani bir sonraki satıra da farklı bir renk verilebilir. Bu renklerin dönüşümünü satır rengiyle verebiliriz. Burada görmüş olduğumuz gri tonunu, buradaki renk kutucuğunda da görebiliriz. Farklı bir renk tonu seçersek, buradaki atlamalı renklendirmeyi değiştirebiliriz. En altta bulunan satır ve sütun büyüklüğündeyse, satır ve sütunlara ait büyüklükleri görüntüleyebiliriz. Bir satırı seçebilmek için ilgili satırın numarasına, bir sütunu seçebilmek için de ilgili sütunun harfi üzerindeki alana tıklamamız yeterli olacaktır. Buraya tıkladığımızda sütunsa sütun değerini, satır seçili ise satır değerini görüntüleyecektir. Bu tablo üzerinde farklı birçok değişiklikler yaptık. Yapmış olduğumuz bu denemelere ait bir stili oluşturduysak üst taraftaki tablo stilleri bölümünden bir sonraki alana geçip artı ikonlu kutucuğa tıklayarak bu stili kaydedebiliriz. Bu şekilde tablo stilleri üzerindeki düzenlemelerimizi farklı tablolar üzerinde kullanabilecek şekilde kaydetmiş oluyoruz.