Numbers – Satır ve Sütun Ekleme, Çıkarma İşlemleri

539

Tablolar üzerinde satırlar ve sütunlar eklemek gayet kolay. Bunları farklı satırlar arasında ve farklı sütunlar arasında da eklemeler yapabiliriz. Satır ve sütun aralıklarında yapabileceğimiz gibi en başa ve en sona olacak şekilde de ayarlayabiliriz. Peki bunları nasıl yapıyoruz?

Numbers içerisinde boş bir belge açıyoruz. İçerisinde bulunan örnek tablo bizim için yeterlidir. Bu tablo içerisindeki sütunlar A,B,C ve D şeklinde devam eden harfsel yapılardır. Satırlar da rakamsal olan yapılardır. Şu anda karşımızda bulunan tablo üzerindeki 1. satır ve A sütunu ayrı ayrı başlıklardır. Başlık satırları, tablo aşağıdan yukarıya doğru kaydığı sürece sabit kalacak yani donacaktır ve altındaki diğer bilgileri de daha iyi bir şekilde denetlememize yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde başlık sütunu da benzer bir yapıya sahiptir. Başlık sütunu da tablo kaymaya başladığı zaman sabit olarak kalacaktır. Haliyle tablo içerisinde bulunan diğer özellikleri de buradaki detaylara göre denetlememiz daha kolay olacaktır.
Bu dondurma işlemi tamamen bir özelliktir. Bu özellik otomatik olarak yüklenir ama bunu kaldırmak istersek, ilgili satır veya sütun üzerine sağ tık yaparak c seçeneğini kaldırmamız gerekiyor. Bu seçeneği kaldırdığımıza üst başlık satırı da tablo ile birlikte yukarı doğru kayacaktır. Tekrar açabilmek için yine ilgili satıra sağ tık yaparak Başlık Satırını Dondur komutunu seçmemiz yeterli olacaktır.

Açık olan tablo üzerinde başlık yapısına sahip satır ve s ütunları silebilmek için sağ tarafta Biçim Denetçisi üzerinde Başlıklar ve Altlıklar başlığı altındaki değerleri sıfırlamamız yeterli olacaktır.

Çalışma içerisinde kullanmış olduğumuz tablo üzerine yeni satır ve sütunlar eklemek istediğimizde de sütun ve satırların sonundaki ekleme butonlarını kullanmamız yeterlidir.


Bunun için bu buton üzerinden tutarak sağa doğru çekerek sütunları ekleyebilir veya var olan sütunları çıkarabiliriz. Aynı işlem satırlar için de geçerlidir. Satır Ekleme butonuyla ekleyebilir veya çıkarabiliriz. Bu şekilde ekleme ve çıkarma işlemleri son sütun ve son satırdan sonra işlem yapmaya başlar. Ancak arada herhangi bir sütundan öncesine veya sonrasına sütun eklemek istersek bunun için mouse’a sağ tık yaparak Önüne Sütun Ekle dersek C sütunun hemen soluna sütun ekleyecektir.


Arkasına Sütun Ekle dersek C sütununun sonuna sütun ekleyecektir. Aynı şekilde satırlar için de bu komut yapısı geçerlidir. İlgili satırı seçtikten sonra sağ tık yapıp hemen üstüne bir satır ekleyebileceğimiz gibi altına da bir satır ekleyebiliriz.


Satır veya sütunları silebilmek için ilgili sütunu seçtikten sonra sağ tık yaparak Sütunu Sil, satırı silebilmek için sağ tık yaparak Satırı Sil komutunu kullanabiliriz.