Numbers – Şablonlarla Çalışmak

477

Apple Numbers  içerisinde yeni bir şablon açabilmek için kullanabileceğimiz birkaç yöntem var. Şablon penceresini görüntüleyebilmek için neler yapmak gerekiyor, buna bakalım. Numbers’ı yeni açtığımızda Bir Şablon Seçin penceresi karşımıza gelecektir. Ancak bunu Vazgeç butonuna tıklayarak veya farklı bir şekilde çıkabiliriz. Veya o esnada var olan bir belgemiz de açık olabilir.


O belgenin haricinde yeni bir belge oluştururken şablon dosyalardan birini kullanmak istediğimizde dosya üst menüsünden Yeni komutunu çalıştırmamız yeterli olacaktır. Klavyeden de Cmd + N bu işlemin kısa yoludur. Yeni komutunu çalıştırdığımızda Bir Şablon Seçin penceresi açılıyor.


Burada sol tarafta Temel, Kişisel Finans, Kişisel, İş ve Eğitim başlıkları altında farklı şablonlar var. Bu şablonlardan dilediğimiz herhangi bir tanesini seçerek açabiliriz.

Örnek olarak buradaki Kişisel başlığı altında Program isimli şablon dosyasını çift tıklayarak açıyoruz. Açtığımızda şablonda görmüş olduğumuz yapıyı burada görüntüleyebiliyoruz. Ayrıca üst tarafta bulunan bir belge içerisinde farklı sayfalara ulaşabilir; Günlük, Haftalık ve Boş şeklinde üç farklı sayfanın olduğunu görüntüleyebiliriz. Şablon dosya ismini hatırlarsanız Program ismine sahipti.


Program şablon dosyasını açtıktan sonra üst taraftaki ismine baktığımızda Adsız olarak karşımıza geliyor. Şablon dosyalar, örnek dosyalardır. Bu dosyaları açtığımızda bir önceki şablon dosya ismini kullanamayız. Burada yeni bir isim vermemiz gerekecek. Bunun için Günlük Programım ismini vererek kaydetme işlemini klavyeden Enter tuşuna basarak tamamlıyoruz.


Hazırlamış olduğumuz bir çalışma dosyasını şablon olarak kaydetmek istersek de çalışmayı tamamladıktan sonra dosya üst menüsünden Şablon Olarak Kaydet komutunu kullanabiliriz. Bu komutu çalıştırdığımızda Şablon Seçici’ye Ekle seçeneğini seçebilir veya Kaydet butonuna basarak bilgisayardaki herhangi bir konuma da kaydetme işlemini yapabiliriz.