Parola Koruması Ekleme

284


Hazırlamış olduğumuz bir hesap tablosu var ve bu hesap tablosuna farklı kişiler tarafından erişimini engellemek istiyoruz. Bunun için hesap tablosunun açılışına bir parola ekleyebiliriz.
Parola ekleyebilmek için Paylaş →  Paylaşma Ayarlarını Görüntüle komutunu çalıştırarak ilgili pencereyi açıyoruz.


Bu pencere üzerindeki İzinler’de başka biriyle bu paylaşılırken parolayı giren kişi ne tür izinlere sahip olacak bunu belirtiyoruz. Düzenlemeye İzin Ver veya Yalnızca Görüntülenebilir seçeneğine tıklayabiliriz.


Eğer herhangi bir değişiklik yapılmasını istemiyorsak Yalnızca Görüntülenebilir seçeneğini seçmemiz daha doğru olacaktır. Parola Ekle butonuyla da hesap tablomuz açılırken bir şifre ile açılması sağlanacaktır. Bunun için de örnek bir şifre yazıyoruz. 123456 yazdık fakat bu tür şifreleri güvenlik açısından kullanmayın.


Parola ipucunu ekleyebilirsiniz. Bu parolayı anahtar zincirimde tut seçeneği, yani Macintosh ve diğer mobil cihazlarımızda kullanmış olduğumuz anahtar zincirlerine parolayı ekleyebiliriz. Parolayı Ayarla butonuna tıklayarak hesap tablomuza güvenlik ekleyebilir ve farklı kullanıcıların içeriği görmemesini sağlayabiliriz.