Numbers- Örnek Formül Kullanımı

554

Şu anda önümüzde bir tablo var ve bu tablo içerisinde bazı verileri farklı bir sayfadan veya belgeden almak istiyoruz. Bu tür işlemleri yaparken ilgili sayfanın veya belgenin açık olması gerekiyor. Şu anda farklı bir sayfada nasıl işlem yapacağımızı görerek temel mantığını ve örnekleri uygulayarak göreceğiz.

Herhangi bir hücreyi seçip buradaki hücre üzerinde Shift + 0 ile eşittir işaretini ekliyoruz. Daha sonrasında İşlemler bölümüne dönüş yapıyoruz. Dikkat ederseniz buradaki eşittir işareti ile formül alanı hali hazırda duruyor. Sağa doğru çekelim.


Burada istediğimiz şey toplama işleminin yapılması. Yani buradaki değerlerin toplanması. TOPLA seçeneğine tıklıyoruz ve değeri seçi buradaki alanları seçerek işlemi onaylıyoruz.

Otomatik olarak Bütçe sayfasına geri dönüp ilgili hücre içerisinde, burada yapmış olduğumuz işlemi görüntüleyebiliyoruz. Buna benzer bir şekilde farklı sayfalar veya belgeler içerisindeki verileri tek bir sayfa içerisinde toplayarak grafikler veya rapor sonuçları oluşturabiliriz.

Bunları oluştururken de dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de buradaki formüllerin kullanım yöntemidir. Bir önceki video eğitiminde de kısaca anlattığımız gibi, örnek olarak şu an İşlevler’de TOPLA seçili ve TOPLA işleviyle alakalı tanımı görüntülüyoruz. Alt tarafında TOPLA ile ilgili detaylar, notlar ve örnekleri görüntüleyebiliyoruz.