Numbers – iCloud ile Senkronize Çalışmak

421

Apple’ın iWork yazılım ailelerinden bir tanesinin de Numbers olduğunu söylemiştik. Haliyle Apple ürünleri olan Macintosh gibi bilgisayarlarda veya iPhone, iPad, iPod Touch gibi cihazlara yönelik Apple Numbers  farklı versiyonları var. Mac bilgisayarlarımıza kurmuş olduğumuz Apple Numbers  en gelişmiş ve en detaylı yazılımlara sahiptir. Macintosh içerisinde hazırlamış olduğumuz bir Apple Numbers  belgesini diğer mobil cihazlarımıza rahatlıkla açıp, görüntüleyebilir ve düzenleyebiliriz. Bunu yapabilmek için de belgeyi iCloud içerisine kaydetmemiz gerekiyor. iCloud’a nasıl bağlayacağız şimdi ona bakalım.

Üst taraftaki elma ikonu ile Sistem Tercihleri penceresini açıyoruz. Açılan pencerede sol orta tarafta iCloud ikonuna tıklayıp açtıktan sonra iCloud hesabı girmemiz istiyoruz. Buraya kendi iCloud hesabımızı yazıyoruz. Yazdıktan sonra Giriş butonuna tıklıyoruz.


Giriş butonuna tıkladıktan sonra  “e-postalar, kişiler, takvimler, anımsatıcılar, notlar ve Safari için iCloud’u kullan” seçeneğini işaretliyoruz. Bu işaret bizim için yeterlidir.

Sonraki butona tıklıyoruz. iCloud Anahtar Zincirini kullanmak istiyor muyuz bununla alakalı bir soru soruyor, Şimdi Değil butonuna tıklıyoruz. Burada iCloud ile birlikte diğer cihazlara senkronize olacak olan özellikleri seçebiliriz. iPhone içerisinde bulunan kişileri, takvimleri, anımsatıcılar veya notları Mac ile senkronize edebiliriz. Ayrıca bizim işimize yarayacak olan Apple Numbers  senkronizasyonunu da biraz daha aşağıda olan Belgeler ve Veriler seçeneğiyle sağlayabiliriz. Bu senkronizasyon seçeneklerinde özellikle Apple Numbers  işaretli olduğunu görmemiz lazım. Apple Numbers , Page, Knot, Garage Band gibi farklı uygulamaların da listelerini burada görebiliriz. O uygulamalara ait dosyaların da hem mobil cihazları hem de Mac bilgisayarlarında senkronize olmasını istiyorsak buradaki seçenek kutucuklarının işaretli olması gerektiğini unutmayalım. Bitti butonuna tıklayıp Sistem Tercihleri penceresini kapatıyoruz.

Apple Numbers  üzerine gelip Dosya ve butonuna tıkladığımızda yeni bir pencere içerisinde üst tarafta Mac’imde ve iCloud içerisinde bulunan dosyaları görüntüleyebileceğimiz sayfa açılıyor. Bu sayfa içerisinde olan dosyaların tamamı iCloud ile senkronize olacak ve diğer senkronizasyonu açık olan mobil cihazların üzerinden de görüntüleyebilecek ve düzenleyebileceğiz.