Numbers – Hücrelere Koşullu Vurgulama Ekleme

371


Tablolar içerisinde bulunan hücrelere koşullu bir vurgu eklemek istediğimizde, bunu Biçim Denetçisi altında bulunan Hücre sekmesi ile yapabiliriz. Bu koşullu vurgulama ne işimize yarayabilir? Örneğin; ilgili hücre değeri eksi veya artı bir değere sahip olursa, işlem sonucunda özellikle bir değer çıkarsa ya da hücre içerisinde bulunan metinde aradığımız özellikli bir kelime varsa bu durumlarda hücreye bir vurgulama özelliği ekleyebiliriz. Koşullu vurgulamayı biraz inceleyelim.


Bir hücre seçiyoruz. Bu hücre içerisinde herhangi bir veri bulunmuyor. Boş bir hücre. Biçim Denetçisi altında bulunan Hücre sekmesi içerisinde alt tarafta bulunan Koşullu Vurgulama butonuna tıklayarak ilgili pencereyi açıyoruz. Bu pencerede Kural Ekle butonuna basıyoruz. Bastıktan sonra pop-up bir şekilde seçenekler karşımıza çıkıyor.

Üst tarafta farklı seçenekler var, bu seçeneklere ait ayrıntı yapılar da alt tarafta tıklayınca karşımıza çıkıyor. Örnek olarak sayılara ait kurallara bakınca eşit bir sayıya, eşit olmayan bir sayıya, daha büyük bir sayıya, (Örnek olarak ilgili satırda bir hesap toplamı yapıyoruz. Hesap toplamında 15.000 TL’den daha büyükse kırmızıya dönüş gibi bir koşullu vurgulama özelliği ekleyebiliriz.) bir sayıya eşit veya daha büyükse, bir sayıya eşit veya daha küçükse, özellikle belirtilmiş iki sayı arasında bir değerse (Örnek olarak 13.000 ile 15.000 TL arasında bir hesapsa bunu yeşil olarak işaretle diyebiliriz.) veya iki sayı arasında değilse ilk örnekteki gibi 13.000 ile 15.000 arasındaki değerlerde değilse beni uyar gibi bir koşullu vurgulama ekleyebiliriz.

Benzer özellikler metinler için de geçerli. Eşit bir özelliğe sahipse, özellikle hücre içerisine yazılacak kelimenin birebir olarak yazılması gerekecektir. Vurgulamada kelime yerine başka bir kelime yazılmışsa, ilgili harflerle başlayıp bitiyorsa ya da kelimeler içerisinde ilgili harfleri içeriyorsa bu koşullu vurgulamaları yapabiliriz.


Tarihler verilebilir. Süreler belirlenebilir veya hücre boşsa veya boş değilse seçeneği kullanılabilir.


Örnek olarak; seçmiş olduğumuz hücreye birkaç kural ekleyelim. İlk ekleyeceğimiz kural bir sayıya eşitse seçeneği olsun. İlgili kurala tıklıyoruz ve bize burada seçenekleri gösteriyor. Kural 1, eğer 15.000 TL’ye eşit ise kalın bir şekilde yani bold, italik, kırmızı renkli metin, yeşil renkli metin olabilir ya da hücre rengini değiştirebiliriz. Örneğin Yeşille Doldur yapabiliriz. Daha sonra Bitti butonuna tıklayarak, burada 15.000 yazdığımız zamanki haline bakalım.

Örnek olarak, 14.999 yazıyoruz. Burada bir değer olmasına rağmen yine de oradaki koşullu vurguyu göstermiyor. 15.000 yazdığımızda vurguyu gösteriyor. Bu durumda bir hücreye birden fazla koşullu vurgulama ekleyebiliriz.