Numbers – Hücre Denetimleri ile Çalışmak

510

Tablolar içerisinde bulunan hücreler yapacağımız düzenlemeleri Biçim Denetçisi olarak yapabiliriz. Bunu bir örnekle inceleyelim.
Şablon seçisi içerisinde Kişisel Bütçe dosyasını çift tıklayarak açalım. Açtıktan sonra sayfanın alt tarafında bulunan tabloya doğru ilerliyoruz. Şu anda alt tarafta bir tablo var. Bu tabloda herhangi bir hücre üzerine imleci sürükleyip tıkladığımızda o hücre seçili olacaktır. Haliyle tablo da seçili olacaktır. Tabloya ait özellikleri Biçim Denetçisinde bulunan Tablo sekmesi içerisinde görüntüleyebiliyor ve buradan düzenleyebiliyoruz.

Hücreye ait düzenlemeler yapmak istersek Biçim Denetçisi içerisindeki Hücre sekmesini kullanmamız gerekiyor. Bu sekme içerisine geldiğimiz zaman da hücre içerisinde bulunan metin, sayı ne ise bunun özelliğini belirtmemiz lazım. Bir hücre içerisinde bulunan sayıları, bir para birimini veya tarihi gösterebilir. Bu veri yapısının ve veri biçiminin nasıl görüntüleneceğini ise hücre sütunu üzerinden ayarlayacağız. Şu anda seçili olan hücre, bir para biriminin işaretinin olduğunu ve ona göre ayraçlandığını görebiliyoruz.

Buradaki yapının Veri Biçimi üzerinden Para Birimi seçildikten sonra alttaki Ondalık değerinde 2 değeriyle ayrıldığını ve Para Biriminin Türk Lirası seçilerek TL işaretinin buraya geldiğini görebiliyoruz. Ayrıca bu hücreye ait dolgu rengini Doldur başlığı altında görüntüleyebilir, hücreye ait çerçeve yapısını da Sınır bölümünden değiştirebiliriz. Bu tür değişiklikleri yaparken birçok veri değişimi vardır. Her veri biçimine kendine has birçok özelliği bulunur.


Yeni bir sayfa açalım. Bu sayfayı açabilmek için Araç Kutusunun hemen altında görmüş olduğunuz farklı sekmeler var. Her bir sekme farklı bir sayfadır. Yeni bir sayfa ekleyebilmek için aynı satırın sol tarafındaki artı butonuna tıklamamız yeterli olacaktır. Yeni bir tablo oluşturarak yeni sayfamız açıldı. Bunun üzerinde hücreyi seçerek Veri Seçimi, Otomatik olarak karşımıza geliyor. Hazır değer olduğu için bu şekilde gelir ama bundan sonrasında burası bir sayı mı veya bir para birimi mi biz kendimiz belirliyoruz.


Örnek olarak buraya 1400 TL yazmasını istiyoruz. Veri Biçiminde Para Biçimi seçimi olduğu için 1400 TL olarak geldi. Eğer bunu sayı olarak seçmiş olsaydık sadece 1400 olarak karşımıza gelecekti. Bilimsel seçseydik daha farklı bir şekilde karşımıza çıkacaktı. Buradaki verinin nasıl biçimlendirileceğini buradan seçiyoruz. Sayı’da Ondalık değerini görüntüleyebilir veya Binlik Ayırıcı’nın ayrıca eklenmesini sağlayabiliriz. Para Biriminde Ondalık Ayrıcının sondan kaç haneli olacağını tamamen kaldırabiliriz yani kuruşların yazılmamasını sağlayabiliriz. Binlik Ayrıcının ekleyip eklenmeyeceğini ve Hesaplama Stilini TL işareti solda olacak şekilde de gösterimini sağlayabiliriz.


Para Biriminde, Türk Lirası seçili. Türk Lirasına tıkladığımızda karşımıza çıkan alandan dilediğimiz para birimini seçebiliriz. Para Biriminden sonraki veri birimi ise Yüzde. Yüzdesel bir değer olarak görüntüleyebiliriz. Kesir, Sayısal Sistem olarak görüntülenebilir. Metin bazında değerlendirilen şeyler önemlidir. Normal şartlarda bir sayı içerisinde 1400+400 dediğimizde bunu bir işlem olarak algılayabilir. Ama burada sağ tarafta Metin işaretliyse bunu bir yazı olarak görüntüleyecektir. Sayı olarak düşünmeyecektir.


Tarih ve saat seçeneği olabilir. Örnek olarak şuradaki satıra bir tarih ve saat girelim. Örnek değer olarak 5 Kasım yani 5-11 diye yazarak Enter tuşuna basıyoruz. Veri Biçiminde Otomatik olarak karşımıza geliyor. Bunu Tarih ve Saat olarak değiştiriyoruz. Tarih gösteriminin de nasıl olacağını buradan görüntüleyebiliyoruz. Gün, ay ve yıl şeklinde karşımıza çıkıyor. Sıfırların atılmış hali de kullanılabilir. Aralarda tireler veya slash işaretleri olan hali de kullanılabilir. Aşağı doğru indiğimizde tarih hangi aysa o aya ait ismini kısaltma veya açık bir şekilde görüntülenmesini, yine gün içinde kısaltma veya daha detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayabiliriz. Sadece yıl, ay ve yıl şeklinde kullanabiliriz. Örnek olarak 5 Oca 2014 gibi bir değerin kullanılmasını istiyoruz. O zman , 5 Kas 2014 olarak değeri atılacaktır.

Alt tarafta bir de Saat bölümü var. Saat yapısı Yok olarak seçili. Şu anda saat görünümü yok. Şu şekilde 19:08 veya saniyesiyle birlikte görüntülenmesini sağlayabiliriz.


Veri Biçimlerinde devam edecek olursak Süre bölümü var. Süre bölümünde de Otomatik Birimler veya Özel Birimler şeklinde; hafta, gün, saat, dakika, saniye ve milisaniye şeklindeki farklı gösterimler kullanılabilir.


Onay Kutusu, Yıldızlı Beğeni Düzeyi, Sürgü, Adımlayıcı, Açılır Menü gibi veri biçimleri daha özel bir yapıya sahiptir. Bunları da inceleyelim.Örnek olarak farklı bir hücreyi seçip buradaki Hücre yapısında Onay Kutusunu kullanalım. Bu Onay Kutusu işaretlenebilir veya işareti kaldırılabilir.Yıldızlı Beğeni Düzeyini ekleyelim. Buradaki görmüş olduğumuz noktalar yıldıza dönüşecektir. Tabloyu kullanırken ilgili alana tıkladığımızda o nokta kadar beğeni eklemiş oluruz.


Diğer bir veri biçimi, Sürgü. Bu sürgüde atayacağımız değerlere göre, bakın burada 1 artış olacak. 0’dan 5’e kadar çıkacak. Minimum 0, maksimum 5. Örneğin bunu 15 ile 35 arası ayarlayabiliriz. 1-1 artmasın da 5-5 artsın. Her bir artışta, her bir sürgü hareketinde 5 birim kadar artsın. Bu şekilde ayarlayabiliriz.
Biçim, Sayı olabilir. Para Birimi, Yüzdesel veya Bilimsel bir yapı dahi olabilir. Ondalık, Binlik ayrıcı olabilir. Para Biçimi seçili olduğu için hangi para birimi olduğunu gösteriyor. Şu anda otomatik olarak Türk Lirası seçili durumda.
Adımlayıcı olabilir. Adımlayıcı da benzer bir yapıdadır. Sadece butonları tıklayarak bir üste, bir alta geçecek şekilde ilerler. Sürgünün farklı bir versiyonudur.

Menü biçimlerimizden sonuncusu Açılır Menü. Bu çoğunlukla kullanılan Veri Biçimlerinden bir tanesidir. Bir hücre içerisindeki birden fazla hazır değeri burada hazırlayarak, tablo kullanıcısının seçmesini sağlayabiliriz.
Örnek olarak Videmy yazalım. Başka bir örnek olarak Online yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Artı butonuna basıp Video yazarak yeni bir tane ekliyoruz. Tekrar artı butonuna basarak Eğitim adını veriyoruz. Bu şekilde buradaki alanda açılır menüye tıklayarak, dilediğimiz herhangi bir seçeneği direkt seçebiliriz.

Ayrıca İlk Öğeyle Başla seçeneği var. En üst satırda bulunan öğeyle başlamasını sağlarsak, bunu Boş ile Başla şeklinde de değiştirebiliriz.

Yani ilk aşamada Yok olarak karşımıza gelir. Kullanıcı daha sonra buradaki açılır listeden dilediği herhangi bir seçeneği seçerek buradaki hücreyi değerlendirir. Burada yapmış olduğumuz biçimlendirme Veri Biçimi özelliklerini hücrenin kenarlarının orta noktalarında çıkan sarı daireler ile diğer hücrelere de uygulanmasını sağlayabiliriz. Bu farklı sütunlar veya satırlar içerisinde rakamsal değerlerin de arttırılarak eklenmesini sağlayabileceğimiz bir yapıdır. Sadece 1 ve 2 yazarak iki farklı satırı hazırladık. Daha sonra bu iki satırı birlikte tıklayıp seçerek, alt kenar orta noktasından tutarak aşağı doğru sürüklüyoruz. Bu sürüklemeyle aşağı doğru otomatik olarak saymaya başlıyor.

D sütununda yapmış olduğumuz video kelimesini baz alırsak (diğer sütunlarda da video yazıyor) bunlarda aynı veri biçimine sahipler. Bakın, farklı bir satırdayız, üstteki yapıdan kopyalamıştık. Şu şekilde farklı bir seçenek seçebiliyoruz.

Hücrelere renk eklemek istersek yine Hücre sekmesinde bulunan Doldur komutu bizim için yeterli olacaktır. Şu anda boş fakat bir renk belirleyerek Renkle Doldur diyebiliriz. Veya Gradyan Doldur diyebiliriz. Bir başlangıç ve bitiş rengi olacaktır. Bu renkleri değiştirerek renkler arasında geçişler sağlayabiliriz. Örnek renkler üzerinden bir seçim yapabileceğimiz gibi renk uzayı butonla renkler penceresini açıp dilediğimiz bir renk tonu da seçebiliriz. Gradyan’ın açısını sağ taraftaki Açı bölümünden ayarlayabilir, ayrıca aşağı veya sağa doğru bakacak şekilde de değişikliğini sağlayabiliriz.


Gradyan’ın haricinde İleri Düzey Gradyan Doldur var. İleri Düzey Gradyan Doldur’da bir sürgü alanı var. Bu sürgü alanına ekleyeceğimiz farklı renk durak noktalarıyla, bu noktalar arasında yapacağımız değişiklikler direkt hücre üzerinde uygulanacaktır. Hücreyi biraz daha genişletelim ve Gradyan üzerindeki rengi görelim. Şunu sarıya, şunu da maviye çekelim. Görmüş olduğunuz gibi farklı tasarım yazılımlarında da karşımıza çıkan detaylı bir Gradyan seçeneğini burada görüntüleyebiliyoruz.
Bu Gradyan seçeneği düzlemsel bir yapıda. Dairesel bir yapı istersek hemen altta bulunan radial görünüm yapısını da seçebiliriz.
Görüntüyle Doldur dediğimizde bir fotoğraf seçip, fotoğrafla birlikte eklenmesini sağlayabiliriz. Eklenmiş olan Png veya Jpeg dosyasının özgün boyutta uzatılarak veya boyutuna göre döşenerek eklenmesi gibi diğer seçenekleri de kullanabiliriz.
İleri Düzey Görüntüyle Doldur dediğimizde de yine bir renk ve bir görseli seçebileceğimiz bir yapıda hücre içeriğindeki renklendirmeyi değiştirebiliriz.
Hücrenin dış çizgisine ait özellikleri ise Sınır başlığı altında inceleyebiliriz. Sınır başlığı altında düz çizgi seçili. Tireli veya noktalı olarak seçilmiş olabilir. Dış çizginin kalınlığını belirtebiliriz. Hangi kenarlarda olacağını veya olmayacağını otomatik olarak buradan da seçerek ayarlayabiliriz.