Numbers – Hesap Tablolarını Yazıcıdan Çıktı Almak

489

 

Apple Numbers  içerisinde hazırlamış olduğumuz hesap tablolarını yazdırabilmek için bilgisayara bir yazıcının bağlı olması gerekir. Yazıcıdan çıktılar alabilmek için Dosya →  Yazdır komutunu kullanabiliriz. Kısayolu ise WIN: Kntrl+P /Mac OS: Cmd + P’dir. Bu komutu çalıştırdığımızda her sayfa içerisinde bulunan bölümleri sayfa sayfa görüntülemektedir. Aylık Hedef tek bir sayfa olduğu için diğer sayfalar boş durumda. Birikim Hedefi ve Zaman Hedefi farklı sayfalar olarak karşımıza gelecektir. Ancak aynı sayfa içerisinde yani Apple Numbers  içerisinde birden fazla sayfa da çıkabilir.


Yazıcı kısmında herhangi bir yazıcı seçili durumda, listede bulunan yazıcıyı da seçebiliriz. Boyut olarak A4 kağıt boyutu seçili fakat farklı boyutlar da kullanmak mümkün. Sayfa yönünü dikey veya yatay olarak şekilde belirleyebiliriz. Aşağı doğru indiğimizde İçerikleri Sığdır kısmına baktığımızda %96’lık bir boyutla tüm içeriklerin sığdığını görüyoruz, daha da küçülmesini sağlayabiliriz. Tablo başlıklarının yinelenmesini sağlayabiliriz. Birden fazla sayfaya uzanan tablolar varsa bu tabloların en üst satırındaki başlık satırının yinelenmesi burada sağlanabilir.

Sayfa numaralarını görüntüleyebilir ve özellikle bir sayfa numarasından başlamasını sağlayabiliriz.

Aşağı doğru indiğimizde sayfa sırasının nasıl olacağını görüntülüyoruz. Sayfa marjlarında 0.63 cm’lik üst, 1.9 cm’lik alt, 1.9 cm’lik sol ve 1.9 cm’lik sağ marjlar verilmiş. Bu marjlarda genelde 0.5 cm 5 mm bir boşluk yeterlidir. Ağırlıklı olarak yazıcılar 5 mm’lik bir çerçeve payını tutma olarak kabul eder, bunun içerisine yazdırır. Bu yüzden buradaki içerik sığdırma yapısı her zaman işimize yarar.

Yazdır ile Aylık Hedef sayfasını ya da tüm sayfaları diyerek Apple Numbers  hesap tabloları içerisinde diğer sayfaların da yazdırılmasını sağlayabiliriz.
Bitti butonuna basarak şu anda yapmış olduğumuz işlemleri onaylayabilir, Yazdır butonuyla da yazdırma işlemini başlatabiliriz.