Numbers – Hesap Tablolarını Dışarı Aktarma

511


Apple Numbers  içerisinde hazırlamış olduğumuz hesap tablomuzu farklı bir biçimdeki dosya uzantısıyla dışa aktarabiliriz. Ne tür dosyalarla dışa aktarabiliriz öncelikle ona bakalım. Dosya →  Şuraya Aktar komutu altında bulunan dosya uzantılarını burada görebiliyoruz.
Hazırlamış olduğumuz hesap tablosunu bir PDF, Excel, farklı yazılımlar tarafından okunabilmesi için CSV formatını kullanabilir, Apple Numbers  eski versiyonlarını kullanan kullanıcılar 09 versiyonuyla da kaydını sağlayabiliriz. Bu tür işlemler için herhangi birini seçmiş olmamız yeterlidir.


Seçtiğimizde açılan pencerede gördüğümüz gibi PDF, Excel, CSV ve Apple Numbers  09’a göre kayıt seçenekleri çıkıyor. Hangisini seçtiysek ona göre kaydını gerçekleştirecektir. PDF olarak kayıt yaparken Görüntü Kalitesi eğer çalışma içerisinde fotoğraflar varsa İyi, Daha İyi ve En İyi olabilir. Ancak burada En İyiyi seçtiğimizde dosya boyutunun da artacağını unutmayalım.


Normalde İyi seçeneği 72 dpi’lık görüntü kayıt seçeneğine sahiptir. Bu da ekranda %100 görünümlerde gayet iyi bir sonuç sağlar. Açılması için parola gereksin kutucuğunu işaretlersek de buraya eklemiş olduğumuz parola girişiyle PDF dosyası açılabilir.


Excel bölümünde Özet çalışma sayfası ekle, Açılma için parola gereksin aynı şekilde burada da bir güvenlik ekstramız var. İleri Düzey Seçenekler de ise Biçim olarak nasıl olması lazım? Eski versiyon Excel dosyalarında XLS uzantısı kullanılıyordu. Daha sonra yeni çıkan Excel dosyalarında ise XLSX dosya uzantısı kullanılıyor. Hangi dosya formatına göre kaydetmek istersek bunu kullanabiliriz. Genelde XLS hem eski hem de yeni versiyona sahip olan Microsoft Excel’lerin tamamında açılabilir ama XLSX olarak kaydedersek eski versiyonları açma konusunda sorunlar yaşayacaktır.


CSV olarak kaydedebiliriz. Buradaki İleri Düzey Seçeneğinde, Metin Kodlama yapısını seçebiliriz. Türkçe karakterler kullanılmışsa mutlaka Unicode (UTF-8) olarak seçilmiş olmasına dikkat etmek gerekir.


Son seçeneğimiz ise Numbers ’09. Burada ekleyebileceğimiz tek seçenek parola, bu da güvenlik için. Eklemeleri yaptıktan sonra örnek olarak PDF’i seçelim. Görüntü kalitesi iyi, açılması için parola gerekmesini istemediğimiz için kutucuğu işaretlemiyoruz. Sağ alt köşedeki Sonraki butonuna tıklayarak kaydedileceği yeri seçtikten sonra Dışa Aktar butonuna tıklayıp masaüstüne kaydediyoruz.


Baktığımız zaman dosyanın PDF dosyası olarak masaüstünde kaydedildiğini görüyoruz.