Numbers – Hesap Tablolarında Formüller Nasıl Kullanılır?

566

 

Apple Numbers  içerisinde oluşturmuş olduğumuz tablolardaki sayılar veriler için toplama, çıkarma, bölme gibi 250’den fazla farklı işlemi kullanabiliyoruz. Peki formülleri tablolar üzerinde nasıl kullanacağız, onu görelim. 

numbers-formüllerle-calısmak-3

Şu an önümüzde bir tablo var. Bu tablonun C 11 hücresinde üstteki C 2 ile başlayıp C 10’a kadar olan hücreler üzerindeki değerlerin tamamının toplanması gerekiyor. Bu değeri toplayabilmek için ilgili hücre seçiliyken klavyeden Shift + 0 tuşuna basarak eşittir işaretini hücreye başlatıyoruz. Eşittir işaretini eklediğimiz andan itibaren matematiksel işlevler devreye girer ve sağ tarafta Biçim Denetçisi, İşlevler penceresini açar. Burada görebileceğimiz gibi Finansal, İstatiksel, Mantıksal, Metin ve Mühendislik gibi birçok farklı kategori altında 250’den fazla seçenek var ve bu seçeneklerden herhangi bir tanesini seçtiğimizde hemen alt tarafında nasıl kullanacağınıza dair anlatım, notlar ve örnekleri görebiliriz.

numbers-formüllerle-calismak

TOPLA işlemini kullanacağız. TOPLA işlemini tıklayıp, işlevi ekliyoruz. Eşittir TOPLA ve yanındaki değer bölümü seçiliyken yukarıdan aşağı doğru hücreleri seçiyoruz. C2’den C10’a kadar olan hücrelere TOPLA formülünü eklemiş olduk. Sağ tarafta bulunan check işareti ile değişiklikleri kabul edelim ve buradaki değer karşımıza gelsin. Buradaki değer en altta fiili toplamı bize veriyor.

numbers-formüllerle-calısmak-2

Bütçe toplamı da en alt satırda karşımızda, Fark değerini de burada görüntülememiz lazım. Fark değerini görüntüleyebilmek için Shift + 0 ile eşittire yazıyoruz. Bütçe hücresini ekleyip, klavyeden tire işaretine basarak eksi işaretini oluşturup bir sonraki hücreyi seçiyoruz. Burada, hücre içerisinde istediğimiz şey Bütçe Toplam Hücre içeriği – Fiili Toplam Hücre İçeriği = Sonuç şeklindedir. Bu hücre seçiliyken de hangi hücre olursa olsun o hücre içerisinde bir formül varsa eğer alt satırda kendisini gösterecektir. Bu şekilde tablolar içerisinde formülleri kullanabilirsiniz.