Numbers – Belge Versiyonlarını Geri Yükleme

341

Apple Numbers  ile birlikte bir belge üzerinde çalışırken geçmiş tarihlerde yapmış olduğumuz değişiklikler farklı versiyonlar şeklinde kaydedilir. Bu versiyonlar arasında rahatlıkla geçiş yapabiliriz. Bu Macintosh içerisinde bulunan Time Machine’e benzer bir yapıdır. Bu sayede birkaç gün öncesinden, birkaç ay öncesine kadar yapmış olduğumuz hemen hemen her türlü değişik versiyonuna geri dönüş yapabiliriz.

 


Bunun için Günlük Programım isimli dosyayı çift tıklayarak açıyoruz. Açtıktan sonra eğitim süresinde bunu kullanmış olduğumuz için kısa süreli bir geçiş var. Aynı gün içerisinde birkaç defa kaydederek kapatılmış bir dosya. Böyle olmasına rağmen yine de geçmiş tarihli versiyonlarına geçiş yapabiliyoruz. Bunu yapabilmek için Dosya →  Geri Dön →  Tüm Sürümleri Tara komutunu çalıştırıyorum.

 


Bu komutu çalıştırdığımda Time Machine görüntüsüne dönüş yapıyor ve burada sağ tarafta daha önceden kaydedilmiş olan farklı versiyonlarını görüntülüyoruz. Burada da son halini görüntülüyoruz. Şu anda sağ taraftaki en önde görüntülenen hali bu çalışmanın son kaydedilmiş halidir. Arkaya doğru giden pencereleri  tıklayarak öne doğru alabiliriz.

 


Bu işlemi farklı bir şekilde sağdaki zaman sürgüsünü kullanarak da yapabiliriz. Bu dönüşü yapabilmek için ilgili pencereyi seçtikten sonra alt taraftaki Geri Yükle butonuna tıklayarak dosyanın bu halinin görüntülenmesini sağlayabiliriz. Bu şekilde siz de belgenizin farklı zamanlarda kaydedilmiş versiyonlarını görüntüleyebilir, karşılaşmış olduğunuz hatalar veya düzenlemeler için bu yapıyı kullanabilirsiniz.