Numbers – Arayüzü Tanıma ve Özelleştirme

478

Numbers, kullanımı gayet basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Bu arayüzü biraz inceleyelim. Numbers’ı açtıktan sonra herhangi bir şablonu açarak incelememize başlayabiliriz. Şablon belgelerden birini açtıktan sonra hemen üst tarafta Apple Numbers , Dosya, Düzen ve Ekle ile başlayıp Yardım’a kadar gelen alanı üst menü olarak adlandırıyoruz. Üst menüde adından da anlaşılacağı gibi dosya işlemleri, kopyalama – yapıştırma veya sözlük gibi diğer işlemler, nesne ekleme komutları, tablo düzenleme komutları, yine bir metin üzerinde Font, Metin veya diğer nesneler üzerinde olabilecek düzenlemeleri görüntüleyebiliyoruz.Normalde Biçim menüsü altında bulunan bütün özellikler neredeyse sağ taraftaki Biçim denetçisi üzerinde görüntüleyebiliyoruz. Yerleştirme seçeneklerini görüntüleme ve paylaşma özelliklerini burada görüntüleyebiliriz. Ayrıca Pencere ve Yardım bölümü de bize yardımcı olacak üst menülerdendir.

Apple Numbers  bir pencere olarak karşımıza çıkıyor ve her yeni belge buradaki gibi karşımıza gelecektir. Her Apple Numbers  penceresi içerisinde farklı birçok sayfa olabilir. Üst taraftaki alanımız araç çubuğu olarak geçiyor. Önceden ayarlanmış seçenekleriyle şu an karşımızda. Araç çubuğu üzerinde bulunan araçları kaldırabileceğimiz gibi farklı araçları da yine buraya ekleyebiliriz.

Bunun için Araç Çubuğu üzerindeyken herhangi bir yere sağ tık yaparak Araç Çubuğunu Özelleştir komutunu çalıştırmamız yeterli olacaktır. Bu sayede üst taraftan aşağı doğru açılan pencere üzerinde dilediğimizi yukarıdaki araç çubuğu üzerine ekleyebiliriz. Bu çubuk üzerinde eklemeler yaparken örnek olarak var olan bir nesne üzerindeki Stil Kopyalanmasını, başka bir nesne üzerine yapıştırılmasını sağlayacak araçları seçebiliriz.

Buradaki araçlara dikkat edecek olursak; ilk araçlar daha sonrasında boşluk, yedi adet araç var sonra yine boşluk, sonrasında bizim eklediğimiz araçlar geliyor. Bu araçlar arasında boşluk eklemek istersek altta Esnek Alan’ı ekleyebiliriz. Yani sağına ve soluna araçlar eklendikçe daralıp genişleyebilecek gibi veya tek bir aracın boş alanı kadar bir boşluk da ekleyebiliriz. Buradaki görünümler alt tarafta da görebileceğimiz gibi Simge ve Metin olarak görüntülenebilir veya yalnızca simge şekline dönüştürülebilir. Simge ve Metin olarak kullanmak şu aşamada daha iyi olacaktır. En azından araçlara alışmak daha kolay olacaktır.Araç çubuğuna eklemiş olduğumuz araçlardan herhangi birini çıkarmak istersek, herhangi birini tutup aşağı doğru sürüklememiz yeterli olacaktır. Klasik Macintosh kaldırma efekti ile araç çubuğundan ilgili aracı kaldırmış olacağız. Araç çubuğunu özelleştirdikten sonra sağ alt köşedeki Bitti butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabiliriz.

Üst taraftaki araçlar genelde aşağıya doğru pop-up bir pencere ile karşımıza gelecekler. Buradaki seçenek ile açık olan belge üzerine farklı nesne yapılarını ekleyebileceğiz. Bunun haricinde sağ tarafta bir Biçim ve Sıralama Filtreleme penceresi var. Bu pencere üzerinde de nasıl bir obje yapısını seçtiysek o obje yapısına ait özellikleri gösteren Biçim Denetçisini burada görebiliyoruz.
Son olarak da alt kenar bilgilendirme alanını inceleyelim. Bu bilgilendirme alanı ağırlıklı olarak tablolar üzerinde kullanabileceğimiz bir alandır. Tabloda bulunan bir formül veya içerik varsa bu içeriği alt tarafta görüntüleyebiliriz. İlgili formüllerin detaylarını görmeden, hücre içerisinde sonuçlarını görüyoruz. Ama bu sonuca nasıl bir formülle ulaştığımızı alt tarafta kısaca görüntüleyebilir veya ilgili hücreye çift tıklayarak da görüntülemesini yapabiliriz.