Benim gibi notları için mobil/bilgisayar aplikasyonlarına hala geçemeyenler için Sony yeni bir dijital tablet duyurdu.

Her ne kadar tüm iş sürecimde iPhone, iPad, Mac v.b. Apple ürünlerini kullanıyor olsamda günlük not alma ihtiyaçlarımda hala defter kullanıyorum. Açıkcası bu durumdan memnun olmadığımı söyleyemem. Ama Aplikasyonların klasik sloganı “her an yanında” ihtiyacınıda çok nadirende olsa hissettiğim oldu. İncelediğim kadarıyla Sony DPT-RP1 Digital Paper kağıt ve kalem özgürlüğünü sunan yeni tablet kağıdı ile bu duruma çözüm bulmuş görünüyor. Ama defterin kıvrılarak taşınması işinde hala ilerleme yok. 😛

Yeni cihazın özelliklerine bakacak olursak; en önemli nokta bilmem kaç milyon renk yerine sıvı kristal likit ekran ile dijital mürekkebi barındırıyor. Tabi e-okuyuculardan deneyimlediğimiz düşük çözünürlük yerine Sony DPT-RP1 Digital Paper da yüksek çözünürlüklü bir ekranı bulunuyor. Bu da pürüzsüz görünüm ve boyutu küçük karakterlerde ve/veya çizimlerde netliği eden bırakmıyor.

Kendisiyle birlikte gelen kalemi ile yazı yazmanın ve çizimler yapmanın gerçek bir kağıt hissini en iyi şekilde yansıttığı belirtiliyor. Keçeli, tükenmez kalem gibi çizim yapma seçeneklerinden birini kullanabiliyorsunuz. Tabletlerde ki olumsuz yazı yazma deneyiminin asıl kaynaklarından biriside kalem ucunun dokunduğu yüzey ile ekran arasındaki aralıktan kaynaklanıyor. Sony DPT-RP1 Digital Paper de ise gerçeğe uygun bir çizim deneyimi için olmazsa olmaz bu küçük detayın dikkate alındığı ve iyileştirilmelerin yapıldığını söyleyebilirim. Beş kat daha yakın ekran – üst yüzey aralığının bunu sağlayacağını düşünüyorum.

A4 kağıt üzerinden örnek veriyoruz ancak, hafifilik ve kalınlık gibi diğer donanımsal can alıcı özellikleri bulunuyor. 5,9mm kalınlığı ve 349g ağırlığı ile dikkat çekiyor. 13,3″ büyüklüğün de 16 gri tonlu ekran 1650×2200 px çözünürlüğe sahip.

16 GB ‘lık dahili hafızasında 10 bin PDF dosyayı barındırabiliyor. Tek şarjla 3 haftalık pil ömrü sunsada bir çok özelliğin kapalı olduğu bir durumda bu sürenin geçerli olduğunu belirtmeliyim. Wi-Fi, Bluetooth kapalı ve günlük 60 dakikalık toplam kullanım ile bu süreye ulaşılabiliyor. Bir hafta boyunca dolu dolu kullanım sunması bile gayet yeterli.

Belgelerin korunabilmesi içinde otomatik kilit kullanılabilir özelliklerden. Bunun yanında NFC teknolojili telefon veya kartlar ile cihazın kilidi açılabiliyor.

Sony DPT-RP1 Digital Paper, Bluetooth veya Wi-Fi ağları kullanarak diğer cihazlarla bağlantı kurabiliyor. Ayrıca USB (Cihaz mikroUSB portuna sahip) kablosuda veri aktarımı için kullanılabiliyor. Bulut ve Serverlar ile senkronize olan bilgisayarınız aracılığıyla dosyaları güncel tutabiliyor. Sony Digitial Paper’ı bir yazıcı gibi kullanarak PDF çıktı almak içinde kullanabilirsiniz.

Yatay kullanımda ekranın ikiye bölünen ekranı farklı işlemler için kullanabiliyorsunuz. Aynı belgede açık olan 2 farklı syafa, farklı belgelerden açık olan sayfalar veya  belge + not gibi iki bölüm haince kullanılabiliyor. Sony DPT-RP1 Digital Paper özellikle not defteri şeklinde kullanımında ekran yüzeyi kareli, çizgili, düz, checklist görünümde olabiliyor.