Mikrofon Soketleri

Görseller sırasıyla; Pixabay, Sweet Water, BH Photo Video.

550

Profesyonel, DLSR ve pratik (bas/çek veya Cep Telefonları) kameralarda ses girişi veveya kaydını sağlayabilmek için soket ve jacklar bulunur. Kullanılan soketler jacklara uygun olarak; 2.5mm, Mono/Stereo 3.5mm, 6.35mm ve XLR tipindedir. Bunların dışında direkt bilgisayara bağlanabilen USB jacklı Podcast mikrofonlarda bulunur.

3,5mm jacklar kullanılırken mikrofon ve kayıt cihazında (kamera veya ses kayıt cihazı) uygun soketin olması gerekmektedir. Uygun olmayan soket/jacklar için ayrıca bir dönüştürücü kullanmalısınız. Bu tür dönüştürücülerin ek enerji ihtiyaçlarından dolayı DSLR ve Pratik kameralar ile çekimlerde kullanılmazlar. 3.5mm stereo çıkışlı Shotgun mikrofonlar bu nedenle yaygın olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır.

2.5mm mono, mono/stereo (mini) 3.5mm yanında birde 6.35mm ‘lik stereo jacklar bulunur. DSLR, portatif kameralar ile cep telefonları tarafından kullanılan soket tipleridir.

XLR (3 uçlu) jackların kullanımı ise çoğunlukla profesyonel kameralar veya ses kayıt sistemleri ile kullanılır. Profesyonel kameraların bazılarında bu tür girişlerden birden fazla olabilir. Çekim esnasında bulunan portatif ses kayıt cihazları veya stüdyolarda rahatlıkla kullanılabilir.

Ara çeviricileri düşündüğümüzde ise; elde bulunan soket/jackleri birbirine kolaylıkla çevirebilir. Ancak bu dönüştürücülerin bağlantı noktasında aranan güç gereksiniminden dolayı XLR mikrofon çevirici olsa dahi DSLR vb. kameralarda çalışmayacaktır. Dönüştürücülerin parazit probleminide unutmamak gerekir.