Adobe Indesign – Metin Çerçeveleri ile Çalışmak

621

Indesing, sayfa mizanpaj programı olduğu için çalışmalar içerisinde kullanmış olduğumuz illüstrasyonlar ve fotoğraflar gibi çalışmalar Illustrator ve Photoshop aracılığıyla bize geliyor. Ancak metinler için de kullanmış olduğumuz Windows kullanıcıları için Word, Macintosh kullanıcıları için Pages gibi farklı belgeler aracılığıyla da Indesign içerisine metinler almak mümkün. Tabii, dışarıda var olan metin belgelerini Illustrator ve Photoshop ‘ta olduğu gibi dizayn içerisine alabilirken, Type Tool aracılığıyla yeni metin kutuları oluşturarak burada da metin girişlerini yapabiliriz.

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak
Metin girişlerini yapabilmek için kullanacağımız araç Type Tooldur. Bu araca geçmeden önce çalışma belgeleri içerisindeki Metinlerle Çalışmak klasörü altında bulunan Metinlerle Çalışmak Indesign dosyasıçift tıklayarak belgeyi açıyoruz. Bu belge içerisinde şu an 8 ve 9. Sayfadayız. Sol tarafta Type Tool aracına, klavyeden T harfine de basarak bu araca geçiş yapıyoruz.

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak-2

Photoshop ve Illustrator’ü bilenler hatırlayacaktır. Yazılımlarda bir kere tıkladığımızda hemen bir yazım alanı açılır ve bu metin alanı üzerine başlıklar veya sloganlar kısa bölümler yazabileceğimiz bir bölüm alanı oluşturuyorduk. Ancak Indesign’da böyle bir yapı yok. Indesing’da diğer yazılımlar için olan ikinci yöntemimiz olan bir metin oluşturma yöntemini kullanıyoruz. Kullanmış olduğumuz bir metin kutusuyla dilediğimiz herhangi bir başlığı yazabiliriz. Yazdıktan sonra metnimizi, başlıklarımızı veya farklı bir belge içerisinden WIN: Cmd + C / MacOS Ctrl + C ile kopyalayıp metin kutusu içerisine WIN: Cmd + V / MacOS Ctrl + V ile yapıştırabiliriz.

 

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak-3                 ekran-resmi-2016-12-05-11-20-33

Metin kutusunu açtıktan sonra Selection Toola döndüğümüzde metin kutusundan çıkmış oluruz ve metin kutusunun boyutunu ayarlayabileceğimiz Bounding Box ve metin kutusunu gösteren çerçevemiz karşımıza geliyor. Köşe noktalarındaki veya kenar orta noktalarındaki kutucukları genişletebilir veya yeniden boyutlandırabiliriz.

 

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak-8

Uzun metinler olsaydı, bu metinler de metin kutusunun yapısına göre değişecekti. Sayfa mizanpajında önemli işlemlerden bir tanesi de çalışmaya başladığınızda metin her zaman hazır olmayabilir. Bu yüzden çalışma içerisinde kullanacağımız Lorem Ipsum gibi bir mıgır metin kullanmak gerekiyor. Bu mıgır metin yer tutucu metin olarak Indesing’da karşımıza çıkıyor.
Metin kutusuna çift tıklayarak düzenleme görünümüne geçiyoruz. Sağ tık yaptıktan sonra açılan Fill with Placeholder Text veya Type Fill with Placeholder Text komutuyla metin kutusunun boyutuna göre metin ekleyebiliriz. Selection Tool’a geri döndükten sonra metin kutusunu tekrar değiştiriyoruz. Metin tamamen kutunun boyutuna göre kendini ayarlıyor.

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak5            indesign-metin-cerceveleriyle-calismak-6

Metin kutusunu oluşturup içerisine metin yazdık. Peki başka neler yapabiliriz? Boyutlandırmasını yapmıştık. Boyutlandırma için kullanmış olduğumuz kutucuklardan birazcık uzaklaşarak döndürme işlemi de yapabiliriz. Metin kutularının köşelerinin daha yumuşak ve eğimli bir şekilde gelebilmesi için metin kutularının sağ üst köşesindeki alanda bulunan sarı dörtgen içerisine bir kez tıklayarak eğimi arttırabilir veya azaltabiliriz.  Tekrar Selection Tool yani klavyeden V harfine bastığımızda işlem onaylanmış olacaktır. Tekrar sarı kutuya basarak bu düzenlemeyi yine yapabiliriz.

 

indesign-metin-cerceveleriyle-calismak-9

Metin kutuları üzerinde bilmemiz gereken önemli bir nokta da bu yapı üzerindeki yapının ve çerçevenin farklı özelliklere sahip olduğunu bilmemiz gerekir. Peki nasıl bir fark var aralarında? Örnek olarak bu metin kutusu içerisinde bulunan yazının rengini değiştirmek istediğimizde diğer yazılımlardaki gibi metin kutusunu seçtikten sonra Gövde Dolgu Rengi seçeneğini seçtiğimizde metin kutusunun içerisindeki yazı yerine metin kutusunun rengini değiştirdi. Bunun nedeni konteynırda yazıları taşıyan bunu kutunun şu anda seçili olmasıdır. WIN: Cmd + Z / MacOS Ctrl + Z  ile bir adım geriye döndükten sonra Type butonuna, yazıyı temsil eden T harfine basarak seçmiş olduğumuz yazının rengini değiştirebiliriz. Dış çizgi için de aynı şeyler geçerlidir. Metini mi yoksa metni taşıyan kutuyu mu değiştireceğiz, bu panelden seçtikten sonra işlemi yapabiliriz.

indesign-metinlerle-calismak-10
Peki paragraf aralarında renk değişimi yapmak istediğimizde ne olacak? Örneğin, ilk paragrafın son cümlesini daha farklı bir renk yapmak istiyoruz. Bu durumda metin kutusuna çift tıklayıp, seçmiş olduğumuz metne göre bir seçim işlemi yapabiliriz. Buradaki taşıyıcı artık deaktif durumda, herhangi bir şekilde seçilemiyor. İstediğimiz yazı aralığını seçtikten sonra rengini değiştirerek farklı renklendirme işlemlerini yapabiliriz.