Marvelous Designer da Free Sewing-Serbest Dikiş Nasıl Yapılır ?

544

Marvelous Designer da daha önceden bahsettiğimiz Segment Sewing ve Edit Sewing komutları ile dikiş eklemeyi ve düzenlemeyi öğrenmiştiniz. Bu yazımda ise Free Sewing/Serbest Dikişin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Segment sewing ile kumaş kenarlarını birbiri ile dikimini sağlayabiliyoruz. Ancak bazenKumaşın bir bölümünü farklı alanlara dikmek gerekebiliyor. Bu durumda ise Free Sewing komutu yardımımıza koşuyor.

Örnek çalışmaya baktığımızda iki parça halinde dikildiğini görebiliyoruz. Böyle bir dikimi kumaş kenar çizgisi üzerine vertex ekleyerek segment sewing komutu ile parça parça dikişi yapılabilir. Ancak her defasında yeni bir vertex eklemek yerine Free Sewing aracı ile dilediğimiz uzunluktaki alanı seçerek dikişi yapmak daha kolay olacaktır. İşlem için ilk olarak Sewing → Free Sewing komut yolu ile aracı seçelim.

Free sewing aracı ile kolun üst kısmından yarım alanı t-shirt üzerine doğru dikelim. Araç ile dikişin başlayacağı alanı öncelikle kumaş üzerinde belirlemek gerekiyor. Sol klik ile bir noktaya tıklayın ve dikişin yapılmasını istediğiniz kenar uzunluğunu belirleyin. Ardından uzunluğu bitirmek için tekrar tıklayın. Son olarak belirlediğiniz dikiş alanının diğer kumaşta nereye dikileceğini yüzey üzerinden gösterin.

2D alanda dikişin ters görünüyor olabilir. Ancak kontrolleri her zaman 3D alandan yapmamız gerektiğini unutmayın.

Diğer parçayıda aynı şekilde hazırlayarak işlemi dikiş işlemini tamamlayın.

Ardından 3D Garment → Simulate komutunu çalıştırarak kıyafetin avatara uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek uygulamadaki gibi sizde bir kumaşı farklı bir çok kumaş kenarına dikebilirsiniz.