Marvelous Designer : Edit Sewing / Dikiş Düzeltme

530

Daha önce Marvelous Designer – Segment Sewing yazısı ile başladığımız konuya Edit Sewing / Dikiş Düzeltme konusu ile devam ediyoruz. Edit Sewing aracı hatalı yapılmış dikişleri düzeltmeye yarıyor.

2D alanda dikişlerin ters atılsa dahi 3D görünümde doğru görünmelidir. 3D alanda göreceğiniz ters dikişler 2D görünümde çoğunlukla hata olduğunu gösterir. Az sayıda olsa da ters dikiş yapılacak işlem için gerekli olabilir. Normal şartlarda 3D alanda dikişlerin doğru olduğunu görmeliyiz.

Yukarıdaki görselde omuzda ve kenarda hatalı/ters dikişin olduğunu görüyoruz.

Hatayı düzeltebilmek için Sewing → Edit Sewing aracını çağıralım. Araç ile hatalı segment üzerindeki dikişe tıklayarak aynı veya fakrlı bir segment üzerinde yeniden dikişin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Ters yapılmış dikişleri ayrıca Edit Sewing aracı ile seçtikten sonra sağ-klik menüsü ile Reverse Sewing CTRL / CMD + B komutunu kullanarak düzeltilmeisni sağlayabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise 2D üzerinde yapılmış hatalı Edit Sewing dikişi seçerek klavyeden Delete/Sil tuşu ile silin. Daha sonra Sewing → Segment Sewing aracını kullanarak kenara tıklayarak doğru bir şekilde dilmesini sağlayalım. Bunun için ilk olarak dikilecek kenardan birine tıklayın ardından dikilecek diğer kenarı aynı doğrultuda tıklayarak dikişi tamamlayın.

Sizde 3D alanda istenmeyen hataı dikişleri düzenleyebilmek için Edit Sewing aracını kullanabilir, yeni dikişler için ise Segment Sewing aracını kullanabilirsiniz.