SORU: Marvelous Designer da DXF dosyalarını nasıl düzenlerim?

683

Kullanıcı Sorusu

Marvelous Designer da ben tekstil tasarımı yapıyorum. Kalıplarımı da Lectra programında çalışıyorum. Hazırladığım kalıpları nasıl editleyeceğim. DXF formatıyla nasıl çalışırım?

Filiz Çetinkaya

Uzman Cevabı

Marvelous Designer‘in gelişmiş araçlarıyla neler yapabileceğimizden zaten geniş ve uygulamalı örnekler vererek detaylıca bu eğitimlerde bahsetmiştik. Buna göre Marvelous Designer‘in daha çok kitle olarak tekstil, moda tasarımcılar ve 3B karakter tasarımcılarına hitap ettiğini biliyoruz. Fakat burada bir ayrıma dikkat çekmek isterim ki Marvelous Designer tekstil programlarıyla birlikte kullanılmak için hazırlanmamıştır.

Marvelous Designer‘in tek amacı vardır, patternleri içerisinde direkt oluşturup ya da dışardan Garment olarak alıp neticede bu patternleri 3B olarak hayata geçirmek. Bu nedenle Marvelous Designer tekstil programlarının ortak uzantısı olan DXF dosyalarını desteklemez.

Şayet Marvelous Designer içerisinde tekstil programlarının uzantılarıyla birlikte çalışmak istiyorsanız bunun için yine CLO firmasına ait olan Atelier programını kullanmanız gerekecek. Buna göre Atelier, tekstil programlarının kullandığı ortak uzantı olan DXF dosya formatlarını tanır ve içerisine alabilir.

Neticede bu tür programlardaki çizimlerinizi Atelier içerisine Import ederek bu patternleri yine burada kesebilir, dikebilir ve yine finalde patternlerinizi 3B ye çevirmiş olursunuz. Aynı işlemi Marvelous Designer içerisinde de yapabilirsiniz elbette ki.

Bu noktada Atelier ile Marvelous Designer arasında bir mukayese yapmak gerekirse hiçbiri diğerine üstün değildir. Her iki programın birbirine göre avantajı ve dezavantajı bulunur. Ama iki program da neredeyse birbiriyle araç bakımından yakındır.

Şimdi konumuza dönelim isterseniz.

Şu noktada anladık ki Marvelous Designer, DXF formatlı dosyaları direkt desteklemiyor.Peki bu noktada kendimize şöyle bir soru sorsaydık:Elimizde bir dxf formatlı pattern var ve biz bunu Marvelous Designer‘da dikmek istiyoruz, o halde ne yapardık? Elbette ki bu durumda yapmamız gereken şey Atelier‘den faydalanmak olurdu.

Peki ama nasıl?

Bunun için öncelikle yapmamız gereken şey CLO firmasının Atelier isimli programını indirmek ve bilgisayarımıza 30 günlük demo sürümünü kurmaktır. Atelier‘i bilgisayarımıza indirmek için öncelikle ilgili siteye kayıt olup bir ID almamız gerekiyor.

Siteye üye olmak için CLO ATELIER web sayfasını ziyaret etmemiz gerekiyor.

resim1

Adrese ulaştığımızda bizi yukarıdaki sayfa karşılar. Şimdi burada  Sign up bağlantısına tıklayalım.

resim2

User ID kısmına kendimiz için benzersiz bir nick yazmamız gerekiyor.Daha sonra kayıt için bir e-mail adresi vermeliyiz. Son olarak Password alanına da iki kez aynı şifreyi girip aşağıdaki iki kutuyu işaretleyerek Sign Up butonuna basmalıyız.Bu noktadan itibaren verdiğimiz e-mail adresimize bir aktivasyon maili gönderilmiş olacak. Maili açıp ACTIVATE ACCOUNT butonuna basmamız yeterlidir.

resim3

Artık siteye kayıt esnasında verdiğimiz ID ya da mail adresi ve oluşturduğumuz şifremiz ile giriş yapabiliriz. Siteye log-in olmak için buraya  yeniden tıklamamız gerekir.

Şimdi programı bilgisayarımıza indirmemiz gerekecek, bunun için buraya tıklayarak aşağıdaki seçeneklerden işletim sistemimize uygun olan sürümü indirmemiz gerekiyor.

Eğer bir Windows kullanıcısıysanız kesinlikle bu listeden “Windows 64 bit” sürümünü indirmelisiniz. Zaten artık çoğu işlemci 64 bit mimarisinde çalışıyor.

Şimdi Windows 64 BIT yazan kutuya tıklayıp dosyanın inmesini beklemelisiniz.

resim4

Programı indirdikten sonra kurulumu kesinlikle “Yönetici olarak çalıştır” komutuyla yapmalıyız.

Bunun için program exe’sini seçip üzerinde sağtuş yaparak listeden bu seçeneği seçebilirsiniz.

resim5

Artık next-next mantığıyla kurulumu tamamlamalıyız.

Şimdi programı ilk çalıştırdığımızda bizden ID ve Password isteyecektir. Siteye üye olduktan sonra gelen formdaki ID alanına verdiğimiz ID ve Password bilgilerini bu kutuya girerek LOG IN butonuna basalım. Böylece programı çalıştırdık ve 30 günlük demo sürümünü aktifleştirdik.

resim6

Atelier‘in arayüzüne baktığımızda zaten arayüz ve araç bakımından Marvelous Designer ile çok yakın olduğunu görüyoruz.

Şimdi artık Atelier’e DXF formatlı dosyamızı aktaralım.

Bunun için menübardaki File/Import komutunu kullanalım. Komut üzerine geldiğimizde burada programa farklı dosyalar import edebildiğimizi görüyoruz.

Biz buradan DXF formatını seçelim.

resim8

Şimdi örnek için klasördeki “elbise.dxf” uzantılı dosyayı seçelim ve Aç butonuna basalım.

Burada aç butonuna basmadan evvel hemen üzerindeki kutuya dikkat edelim. Burada içeriye DXF uzantısı altında aktarabileceğimiz dosya uzantılarını görüyoruz.

Buna göre Import DXF komutu vererek içeriye “.dxf , .aam ve .aama” uzantılı dosyaları aktarabiliriz.

resim9

Aç komutunu verdiğimizde bizi Import DXF iletişim penceresi karşılar.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, taslağı hazırladığınız programda çizim yaparken sahne ölçüsü olarak ne kullandıysanız burada da Scale seçeneklerinden o ölçü sistemini seçmelisiniz.

Rotation bölümünde ise pattern’inizi döndererek içeri aktarmak  isterseniz saat yönünü ya da saat yönünün tersini seçebilirsiniz. Option kısmındaki ilk seçenek, içeri aktaracağınız pattern’in içeride kalan kılavuz çizgilerini otomatik olarak Internal Lineye döndermek içindir. İkinci seçenek ise taslağı hazırladığınız programdaki kesilmiş lineleri içeriye dikilmiş olarak almak içindir.

Ben burada hiçbir değişiklik yapmadan direkt OK butonuna basıyorum ve Pattern‘imi Atelier’e aktarıyorum…

resim10

Böylece DXF uzantılı dosyamızı içeri aktarabildik.

resim11

Eğer patternimize burada müdahale etmek istiyorsak bunu yapabiliriz ancak biz bu pattern ile Marvelous Designer‘de çalışmak istiyorsak bu durumda aşadaki kısa işlemleri yapmamız gerekecek.

Atelier içerisindeki bir sahneyi Marvelous Designer ile ortak kullanmak istiyorsak bunu iki şekilde yapabiliriz.Bunlardan ilki, iki  program arasında proje paylaşmayı yapmaktır.Çünkü Atelier ve Marvelous Designer birbirleriyle ortak Proje paylaşabilirler fakat bunun için öncelikle iki sürümün de aynı olması gerekir.

Şu an Atelier sürümümüz 11.05.2016 tarihi itibariyle “V 2.4.48” oysa ki Marvelous Designer sürümümüz  “V2.4.32”Yani şu durumda iki program arasında ortak proje paylaşırken hata alabiliriz ancak yine de şansımızı deneyerek sonucu görelim.

Şimdi Atelier‘deyken dışarı aktarmak istediğimiz sahnemizi açalım. Daha sonra File/Save As/ Project komutu verelim.

resim12

Şimdi açılan pencereden bir kayıt dizini seçelim ve Dosya Adı alanına bir isim girerek Atelier projemizi ilgili dizine kayıt edelim.

resim13

Şimdi Marvelous Designer programını açalım ve File/Open/Project komutu verelim.

resim14

Şimdi ilgili kayıt dizinimizden Atelier‘den dışarı aktardığımız projemizi seçelim ve Aç komutu verelim.

resim15

Şu durumda bir versiyon hatası aldık. Buradaki uyarıda bize bildirilen, içeri aktarmak istediğimiz projenin daha yüksek bir sürümdeki programda oluşturulduğudur.

resim16

Bu noktada hatırlarsanız Atelier’in sürümü Marvelous Designer‘den bir sürüm ilerideydi. Peki , ben yine de şansımı denemek istiyorum. Bu uyarıyı OK butonuna basarak geçmeye çalışıcağım. :))

Bu durumda projemiz yine de Marvelous Designer içerisine hatasız aktarıldı. Artık sahnedeki patternlerimizle ne istiyorsak yapabiliriz.

resim17

Ancak her zaman bu kadar şanslı olmayabiliriz. Şayet işler sizin tarafınızda pek de yolunda gitmediyse bu durumda ikinci ve kesin olan dosya aktarma yöntemini deneyebilirsiniz. Burada kesinlikle iki program arasındaki proje paylaşımı olayını şansa bağlı olduğunu düşünmeyin. Şu an programlar arasında proje paylaşamamamızın tek sebebi versiyon farklarıdır. Aksi halde size Proje Paylaşım yöntemini her açıdan tavsiye ederim.

Atelier ve Marvelous Designer arasında pattern paylaşmanın ikinci yolu da Garment‘leri kullanmaktır.

Şimdi bu yöntemi kullanmak için Atelier programına geçelim. Atelier’de sahnede oluşturulmuş ya da dışarıdan DXF olarak Atelier’e aktarılmış patternleri Marvelous’a aktarmak için Atelier’de sahnemiz açık iken menübardan File/Save as/Garment komutunu vermemiz gerekir.

resim18

Komutu verdiğimizde Save as penceresi gelir, şimdi buradaki dosya adı alanına yine garment‘imiz için bir isim girelim ve herhangi bir kayıt dizini seçerek Kaydet butonuna basalım.

resim19

Şimdi Marvelous Designer programına geçelim ve File/Open/Garment komutu verelim.

resim20

Şimdi ilgili dizinimizden daha önce Atelier‘den dışarı aktardığımız garment dosyasını seçelim ve Aç butonuna basalım.

resim21

Bu durumda garment’imizi programımıza hatasız olarak alabildik.

resim22

Artık garment’in dikişlerini yapabilir ve pattern’imizi simule edebiliriz.

resim23

Evet, böylece DXF formatlı bir dosyayı Marvelous Designer içerisine aktarıp kontrol edebilmiş olduk. Umarım bu makale size yardımcı olabilmiştir 🙂

Sevgiyle kalın…