Luminance / Renk Işık Ayarları

340

CameraRAW ile birlikte bir fotoğraf üzerindeki deri değiştirmeyi Hue ile gördük. Renklerin doygunluğunu arttırmak için Saturation özelliğini kullandık. Şimdi renklerin açıklık ve koyuluklarını yani daha fazla ışık ve daha az ışık aldığı şekliyle renkleri tekrar yorumlama yapabileceğimiz Limunance özelliğindeyiz. Bu özelliği inceleyebilmek için bir önceki videomuzda kullandığımız “IMG_5721.CR2” isimli RAW dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.

Açtıktan sonra HSL / Grey Scale panelinde Limunance bölümünü açıyoruz. Limunance kartında fotoğraf üzerinde herhangi bir fotoğraf üzerinde karşılaşabileceğimiz renk tonlarının tamamını görebiliyoruz. Red ağırlıklı olarak şu anda fotoğraf üzerinde gördüğümüz tonlamalarda bir tanesidir.

Red’i sağa doğru çekerek tonlarına biraz daha ışık ekleyebilir veya sola doğru çekerek tonları biraz daha koyulaştırabiliriz. Daha az veya daha fazla ışık verebiliriz. Turuncular üzerinde biraz daha arttırım sağlayabiliriz. Sarıları biraz daha değiştirebiliriz. Maviler biraz koyu kaldı, mavileri biraz daha açabiliriz.

Bu şekilde yapacağımız ayarlamalar, renkler üzerinde daha az veya daha fazla ışık verme işlemlerini Limunance ile ayarlayarak renkler üzerinde tek tek işlem yapmamızı sağlar. Default butonuna basarak ilk hazır değer haline geri dönüş yapabiliriz. Bu şekilde bütün değerler sıfırlanmış olur.