Indesign: Seçim Araçları

19

Selection Tool

Illustrator ile çalışan kullanıcının her işlemde kullanacağı bir araçtır. Selection Tool birçok işlevi sunar. Çalışma alanındaki objeleri seçer, büyütür, küçültür, döndürür, çoğaltır vb birçok işlem sağlar. Kısayolu klavyeden V harfidir.

Objeleri Seçmek

İşlevleri arasında objeleri seçmek en önemli özelliğidir. Bir işlem yapabilmek için öncelikle objeyi seçmek gerekir. Seçim için Selection Tool ile objenin üzerine tıklamak yeterldir. Alan dolgusu olmayan objeler için objenin dış hattını oluşturan çizgiye tıklamak gereklidir.

Temel Transform İşlemleri

Temel transform komutunu uygulamak için Selection Tool aracı kullanılır. Transform işlemi olarak büyütme, küçültme, döndürme gibi işlemler sayılabilir. Bir obje seçili durumda iken çevresinde beliren çerçeve ile istenilen transform işlemi uygulanabilir.

Objeleri Çoğaltmak

Bir objeden kopya almak içinde Selection Tool aracı kullanılır.En hızlı şekilde bu araç ile kopyalayabiliriz. Selection aracı ile seçilen objeyi Alt tuşu yardımıyla çekersek obje kopyalanmış olur. Fakat önemli olan öncelikle elimizi fareden çekmek olacaktır. Daha sonra Alt tuşunu bırakabiliriz.

Direct Selection Tool

Illustrator ile hazırlanan vektörel çizimlerin tümü path olarak algılanır. Oluşturulan Pathlerin şekilleri, noktaları üzerinde değişiklikler yapmak için Direct Selection Tool aracı kullanılır. Direct Selection Tool ile obje seçildiği anda objeyi oluşturan tüm noktalar boş birer kare olarak görülecektir. Direct Selection aracı kullanılarak noktalardan birine tıklanırsa noktanın içi mavi renkli olarak görünmeye başlar. Böylece nokta seçilmiş olur. Nokta seçildikten sonraüzerine tıklanır ve nokta sürüklenirse, o noktanın yeri değişmiş olur.  Kısayolu klavyeden A harfidir.

Page Tool

Sayfa aracı, belgede birden fazla farklı sayfa boyutu oluşturmanızı sağlar. Kısayolu klavyeden Shift+P harfidir.

Gap Tool

Aralık aracı, nesneler arasındaki boşluğu belirlemenizi sağlar. Kısayolu klavyeden U harfidir.