Indesign : Fitting Options / Sığdırma Seçenekleri

613

Adobe Indesign ile yapılan çalışmalarda hızlı görsel eklemek ve Frame/Çerçevelere eklenecek görsellerin nasıl konum/boyutlandırılacağını belirleyebilmek için Fitting Options / Sığdırma Seçeneklerini kullanabilirsin. 

Sayfa mizanpajında belirlediğin alanlara otomatik olarak sığan görseller ekleyebilmek için öncelikle o alana gelecek birer Frame/Çerçeve eklemelisin. Çerçeveler Dörtgen/Kare, Daire/Elips veya Çokgen (üçgen, beşgen gibi) olabilirler. Ekleme işlemini yaptıktan sonra Object → Frame Fitting Objects penceresi ile özellikleri belirleyebilirsin.

Bu pencereyi ayrıca çerçeveyi seçtikten sonra sağ tık menüsünden FittingFrame Fitting Options komutu ile de açabilirsin.

Pencere açıldığında ilk seçenek olarak gelen Auto Fit ile otomatik olarak sığdırılması sağlanabilir. Ancak çoğunlukla kendi seçimim bu yönde olmaz.

Hemen altında bulunan Content Fittiing/İçerik Sığdırma seçeneklerinden;

  • Fit Content to Frame : Görüntü oranını bozarak çerçeve için yerleştirir.
  • Fit Content Proportionally : Yatay veya dikey boyutlardan uzun olana göre orantıyı bozmadan yerleştirir.
  • Fill Frame Proportionally : Fotoğrafı çerçeveye orantıyı bozmadan ve çerçevenin tamamını doldurarak ekler.

birini kullanarak içeriğin nasıl sığdırılacağını belirleyebilirsin.

Devamındaki Crop Amount seçeceği ile de kenarlardan Crop/Kırpılacak miktarı belirleyebilirsin.

Yukarıda anlattığım ilk özellik belirleme işlemlerinin dışında dilediğiniz zaman yine Frame Fitting Options/Çerçeve Sığdırma Seçenekleri veya direkt menü komutları üzerinden ilgili çerçeveye yeni özellikler verebilirsin.

Hem sağ klik menüsü hemde Object menüsünde bulunan Fitting komut seçenekleriyle de değişiklik ve düzenlemeleri yapabilirsiniz.