Illustrator Seçim Araçları: Selection Tool

26

Çalışma alanında görülen herşey birer objedir. Illustrator’un çalışma alanında görülen tüm objelere işlem yapabilmek için önce o objeleri seçmek gerekir.


Selection Tool 

Illustrator ile çalışan kullanıcının her işlemde kullanacağı bir araçtır. Selection Tool birçok işlevi sunar. Çalışma alanındaki objeleri seçer, büyütür, küçültür, döndürür, çoğaltır vb birçok işlem sağlar.

Objeleri Seçmek

İşlevleri arasında objeleri seçmek en önemli özelliğidir. Bir işlem yapabilmek için öncelikle objeyi seçmek gerekir. Seçim için Selection Tool ile objenin üzerine tıklamak yeterldir. Alan dolgusu olmayan objeler için objenin dış hattını oluşturan çizgiye tıklamak gereklidir.

Bir obje seçildiği zaman, o objenin sınırlarını gösteren mavi çerçeve belirir. Obje, vektörel çizim ise, objeyi oluşturan noktalar görülebilir. Fakat tıklanan obje Ellipse aracı ile çizilmişse şeklin kapladığı alanın dört köşesinde birer nokta görünür. Birden fazla obje seçmek için, bir obje seçip daha sonra Shift tuşuna basarak diğer objeleri seçebiliriz. Yaptığımız çoklu seçimden objeleri çıkarmak istiyorsak yine Shift tuşuna basarak çıkarmak istenilen objeye tıklanır. 

Temel Transform İşlemleri

Temel transform komutunu uygulamak için Selection Tool aracı kullanılır. Transform işlemi olarak büyütme, küçültme, döndürme gibi işlemler sayılabilir. Bir obje seçili durumda iken çevresinde beliren çerçeve ile istenilen transform işlemi uygulanabilir. Objeyi büyütüp küçültmek için, tıkladığımızda çıkan çerçevedeki noktalardan birini tutup Shift ile çektiğimiz zaman orantılı bir şekilde büyümüş veya küçültmüş oluruz.