Illustrator’da Çalışma Alanını Özelleştirmek

32

Profesyonel tüm yazılımlar, kullanıcının çalışmakta olduğu tasarımı daha fazla gösterecek bir arayüz içinde tasarlanırlar. Grafik tasarım yazılımlarının arayüzleri, kullanıcının tüm denetimlere hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ve bunu yaparken de tasarımı örtmemesi prensibine dayanır. Her kullanıcı arayüzü dilediği gibi kişiselleştirip, değiştirebilir. Panellerin konumlarını değiştirebilir, istediği panellerin ekranda görünmesini sağlayıp, görünümleri hakkında tercihleri belirleyebilir. Illustrator kullanıcının istediği arayüzü kaydedebilme özelliğine sahiptir. Window Workspace Save Workspace komut yolu ile özelleştirilen arayüz kaydedilebilir. Örnek vermek gerekirse; illüstrasyon ile uğraşan kullanıcı Swatches, Brushes, Stroke, Color Guide gibi panelleri aynı anda görebildiği bir arayüz hazırlayıp kaydedebilir.

Illustrator arayüzü, belirtildiği gibi oldukça esnek yapıdadır ve bu durum profesyonel kullanıcıların işine oldukça yarar. Yeni kullanmaya başlayan kullanıcılara önerimiz, herhangi bir düzenleme yapmadan [Default] arayüzünü kullanmalarıdır. 

Kısayolları Kişiselleştirmek

Illustrator’da programın komutları ekran üzerinden menü ve panelleri kullanarak veya klavyeden kısayol tuşlarına basarak kontrol edilebilir. Hangi komutun hangi kısayol ile çalıştırılacağına dair önceden planlanmış kısayol seti bulunmaktadır. Örnek olarak, birden fazla objenin bir grup altında toplanması için Object menüsünden Group komut yolu izlenebilir. Ya da klavyeden Command+G (Windows için Ctrl + G) kısayolu kullanılabilir.

Bir kullanıcı kısayolları kendisi için daha kullanışlı ve hatırlanabilir olarak değiştirmek için Edit Keyboard Shortcuts komutu vererek Keyboard Shortcuts penceresinin açılmasını sağlar.

Bu pencere üzerinde bulunan menü üzerinde Tools komutu verili iken program araçlarının hızlı bir şekilde seçilebilmesi için kısayollarını listeler.  Aynı menü, menü kısayollarını değiştirmek ve kısayol atanmamış komutlara kısayol atamak gibi durumlarda da kullanılır.

Keyboard Shortcuts penceresi üzerinden kısayol değiştirmek için, komutun karşısında yazılı olan kısayol üzerine tıklayıp seçili hale getirmek ve klavyeden onun yerini alacak yeni kısayol tuşlarına basmak gerekir.

Ayarları Sıfırlamak

Kullanıcı programı kullanırken temel ayarları ile ilgili birtakım değişiklikler yapabilir. Program kapatıldığında ayarlarda yapılan değişiklikler otomatik olarak Tercihler dosyasına kaydedilir.