Illustrator #1: Swatches Paneli Temel Detayları

596

Adobe Illustrator üzerinde objeleri renklendirirken kullandığımız renk kütüphanelerinin merkezi Swatches paneli/penceresidir. Bu yazımız da Swathes Paneli üzerinden yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

videmy-illustrator-color-swatches-paneli-egitim

Vektör objeleri renklendirirken Color Paneli ile renk sürgülerini kullanarak dilediğiniz rengi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz renk bir objenin gövde/fill veya stroke/çizgi rengi olabilir. Ancak hazır renk kütüphaneleri üzerinden bir renk vermek isterseniz Swatches Paneli her konuda yardımcı olacaktır.

videmy-illustrator-renk-kutuphaneleri-swatches-egitim

Objeler için yiyecek, soğuk gibi başlıklarda hazır renkleri, farklı basşlıklar altında gruplandırılmış gradient ve pattern/dokuları kullanabileceğiniz gibi Pantone® gibi renk sistemlerine ait kütüphanelerede ulaşabilirsiniz. Öncelikle hazır değer olarak gelen renkleri görelim.

videmy-illustrator-swatches-paneli-egitimi

Hazır değer renkler; Illustrator belgesini açtığınızda belgenizin ayarlarına göre RGB veya CMYK renk gamutundan seçilmiş temel kütüphanedir. İçinde RGB/CMYK renklerinden oluşturulan Mavi, Yeşil, Kırmızı, Mor ve Sarı gibi temel renkleri ve kısa tonlamalarını görebiliriz.

videmy-swatches-renk-listeleme-yeniligi-egitim Color paneli veya Color Picker penceresi ile eklenen renkleride Swatches penline ekleyebiliriz. Renk tonlarının güsterimini küçük kutucuklar halinde yan yana görüntüleyebileceğimiz gibi Indesign kullanıcılarının aşina olduğu liste şeklinde de görüntüleyebilirsiniz.

videmy-illustrator-pantone-spot-renkler-egitim

Bu tür görüntülenen renk kutucuklarında bulunan küçük üçgenler sayesinde de ilgili rengin process mi yoksa spot renk mi olduğunu anlayabiliriz. Process renkler baskıda CMYK ile üretilen renk tonlarına verilen genel bir isimdir. Ayrıca bir kalıba ihitiyaç duymazlar. Ancak Spot renkler Pantone® gibi farklı hazır renklerden oluşurlar ve bu renk tonları CMYK renk kalıplarının haricinde kalıplar ile basılırlar. Spot renklerin çoğunluğu CMYK ile tonlanamayan renklerden oluşrular ve bu renkler sadece kendisine ait bir kutu ile gelirler.

videmy-illustrator-swatches-panel-butonlari-egitimi

Swatches penline geri dönecek olursak; alt kenarındaki btuonlar saoldan sağa sırasıyla

  1. Kütüphane
  2. Kuler Paneli Kısa Yolu
  3. Renk Hizalama Seçenekleri
  4. Palet Ayarları
  5. Renk Gruplandırma Klasörü
  6. Yeni Renk Ekleme
  7. Renk Tonun Listeden Silinmesi işlemlerini yaparlar.

videmy-illustrator-swatches-panel-menusu-egitimi

Panel Menüsü yardımıyla, yeni renkleri oluşturabilir, silebilir veya çoğaltabilirsiniz. Belge içinde kullanılmayan veya kullanılan renk tonlarını seçebilirsiniz. Panel içinde renk tonlarının sıralanma seçimini ve sırlamadaki görüntülenme şekillerini seçebilirsiniz. Son olarakta renk kütüphanelerinden birini seçerek açabilir, hazırladığınız bir paleti kaydedebilir veya dışardan bir paleti ekleyebilirsiniz.

Swatches paneli renkler konusunda bize yardımcı kütüphanedir. İçindeki bir çok farklı renk palet gruplarıyla objeler üzerinde renklendirmeleri daha hızlı ton seçerek yapabilirsiniz. Swatchers Paneli ile ilgili bir sonraki yazmızda görüşmek dileğiyle. Başarılar.