İlham Kaynağı serimizin yeni bölümü Ambalaj. Adından da anlaşılacağı ambalaj üzerine örneklerin sergilendiği web sayfalarını sizinle paylaşacağım. İnternet hemen her fikir için harika ilham kaynaklarına sahip. Ancak bunun ne ve nasıl kullanıldığı ile değiştiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Yazımın devamında paylaştığım siteleri inceleyin. Ambalaj tasarımının dünyadaki konumu ve zamanımızın yaklaşım izlerini takip edin, trendleri öğrenin.

Benimle eğitim kökenli olarak tanışmış olanlar çok daha iyi bilecektir; karşınızdaki şeye bakmayın, onu görün. Layout üzerinde kullanılan renk, doku, tipografi, görseli inceleyin. Tasarlanmış bir yüzeyde hiçbir şey tesadüfi değildir. Eklenen her bir noktanın dahi nedeni ve sonucu hesaplanmıştır. Bir layout ‘a baktığınızda örneğin; “yazıyı ortalamış”, kırmızı arka plan iyi durmuş” gibi değerlendirmeler değil aradığımız.

İstediğimiz şey tam olarak şu:

  • şu sans-serif, condensed ve beyaz renkli yazı ortalı mı olmalıydı, neden/niçin ortalı?
  • arkaplanda kullanılmış kırmızı renk üzerindeki grain daha küçük/az bırakılabilir miydi? Ha birde neden kırmızı ve kırmızının bu tonu…???

Her bir nesneyi ayrı ayrı düşünün, ayrıca aynı nesne tiplerindeki uyumu ve/veya uyumsuzluğun getirdiği düzeni görün. Grid, hiyerarşi, simetri, doku gibi kural ve kuralsızlıkları irdeleyin.

Şimdi alttaki siteleri inceleyebilirsiniz.

Designspiration

2010 da Shelby White tarafından hazırlanan web sitesinde yazı ve renk benzerlerine göre filtreleme yapılabiliyor, Koleksiyonlar oluşturulabilir.

 

createid

Dünyanın en iyi ambalaj tasarımı, makale ve etkinlik haberlerini createid.com da bulabilirsiniz. Çok sık içerik eklenmemiş olsa da hemen her içerik görülmeye değer.

 

The Dieline

Alışkanlıktan mı bilmiyorum ama bu siteyi seviyorum. 2007 yılında yayın hayatına başlayan site dünyanın en iyi ambalaj tasarımını belirlemeyi ve bunun içinde insanları teşvik etmeyi amaçlıyor. İçeriklere inanamayacaksınız. Düzenlediği yıllık yarışmalar ve diğer etkinliklerle etkin bit sitedir.

Karşılaştığınız ilham kaynağı web sitelerini alttaki yorumlar bölümü ile benimle paylaşır mısınız? Yeni yazılarımda eklemekten memnun olurum.