Yükleniyor

arama yapmak istediğiniz konuyu yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Grafik Tasarım
  4. Kartvizit Tasarımı

Kartvizit en temel tanıtım materyalidir. e-Posta, Web Sayfaları, WhatsApp gibi dijital iletişim araçlarıyla ilgili bilgiler devamlı olarak paylaşılıyor olsa da yüz yüze görüşmelerde hala daha olmazsa olmazdır.Genel Bilgi

Kartvizitlerin vektör bir çalışma halinde olması yani Adobe Illustrator ile hazırlanmış olması önemlidir. Kullanılan yazı boyutları 8-12 aralığında olacağından Photoshop gibi bir program kullanılmamalıdır. Photoshop içinde her ne kadar yazıyı kayıpsız boyutlandırabiliyor olsak da çıktı yapısı piksel olacaktır.

Tanım

Kartvizit iş hayatının en önemli aksesuarlarından bir tanesidir. İş hayatındaki kişiler kendisini tanıtmak, iş yerindeki pozisyonunu belli etmek, iletişim bilgilerini paylaşmak ve şirketin logosunu ön plana çıkarmak amacıyla kartvizit kullanırlar.

[ht_accordion sections=”4″ section_head_1=’1. Taşırma Payı’ section_content_1=’Basılı ürünlerin neredeyse tamamında kesim hatalarını önlemeye yarayan bir ek alan bırakılır. Bu şekilde plan renginin veya görsellerin kesim sonunda kayba uğraması engellenmiş olur. Bunun için çalışma boyutu oluşturulurken kağıdın boyutuna göre kenarlardan 3, 5 ya da 10 mm gibi bir fazlalık pay verilir. Çalışmanın gerçek alanını belirlemek için Guide/Kılavuz çizgilerini kullanabilirisiniz. bu çizgiler baskıda gözükmeyecektir.’ section_head_2=’2. Çalışma Boyutu’ section_content_2=’Kartvizit çalışmasının baskı ve mücellit sonrası son haline ait boyutudur. Standart olarak 80×50 mm boyutundadır. 85x55mm; 95x55mm ya da 90×40 mm gibi farklı boyutlarda da tasarlanabilir.’ section_head_3=’3. Aktif Alan’ section_content_3=’Çalışma içinde kenarda kalan görsellerin kesimde gitmemesi, ciltlenmiş işlerde cilt aralığında kalmaması için A5 ve altındaki boyutlarda her kenardan 5mm, A5’ten daha büyük boyutlardaki çalışmalarda ise 10mm her kenarda boşluk bırakılır. Bu sınırların içinde kalan alan aktif alanı oluşturur. Tipografinin ve logo gibi görsel öğelerin bu alan içinde bulunması gerekir. Bu alanı Guide/Kılavuz çizgileri ile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu alana Rectangular Grid Tool aracılığıyla ekleyeceğiniz bir grid sistemi ile layout/yüzey üzerine nes logo, yazı gibi objeleri daha iyi bir şekilde konumlandırabilirsiniz. ‘ section_head_4=’4. Kros/ Kesim Çizgisi’ section_content_4=’ Baskı matbaaya gittiğinde kesimin yapılacağı yeri belirleyen karşılıklı çizgilerdir. Bu çizgiler çalışma boyutuna göre kesimin yapılması istenen kenarlara göre hizalanır. Çizgiler 1pt kalınlığında ve C:0 M:0 Y:0 K:100 değerlerinde olmalıdır.’ id=”” class=”” style=”” ]

Renk

Bir kartviziti digerlerinden farklı kılan en önemli özellik hiç süphesiz kartvizitin rengidir. Bu detayı kullanırken kartvizitin rengini iyi seçmek gerekiyor çünkü kartın üzerindeki yazıların okunmasına engel teskil eden bir rengin doguracagı olumsuz sonuçlarla karsılasmak istemeyiz. Bu arada seçilen rengin yapmıs oldugunuz isin niteligine uygun bir renk ve tonu olması da çok önemlidir.

Pantone renklerin seçiminde ise kuşe kağıtlarda C serisi, 1. Hamur ve Fantezi kağıtlarda ise U serisi ile renklendirme yapılmalıdır.

4 renk çalışmalarda krosların Registration yani CMYK 100 değerde olması gerekirken tek, iki veya üç renk ile yapılan çalışmalarda veya Pantone gibi ekstra renklerde kros çizgilerinin işin rengine göre verilmesi püf noktasıdır.

Boyut + Kağıt

Kartvizitlerde en çok kullanılan ebatlar 8×5 cm ebatlarıdır. Bunun sebebi ise cüzdan ve kartvizitlik gibi esyalarda kullanım alanının genellikle bu boyuta göre düzenlenmesidir. En yaygın olarak kullanılmakta olan kagıt 240 gr fantezi, 350 gr kuşe ve 280 gr Amerikan Bristol kağıtlarıdır. Çesitli kartvizit örnekleri için behance.net’i inceleyebilirsiniz.

Kartvizitte firma logosu ve personelin mevkisi ön plana çıkarılır. Kartvizit, müşteriye ciddiyet ve güven duygusunu aşılar nitelikte olmalıdır.Plastik malzemeler kullanılacaksa, plastik üzerine baskı yapabilen dijital baskı yöntemi kullanılmalıdır. Bu makinelerde dört ana renk türü kullanılmaktadır.Basım esnasında kullanılan her renk ek bir maliyet demektir.

Was this article helpful?