Yükleniyor

arama yapmak istediğiniz konuyu yazın

 1. Home
 2. Knowledge Base
 3. Illustrator
 4. Illustrator CC 2018 Yenilikleri: Puppet Warp

Puppet Warp

Adobe Illustrator CC 2018 versiyonu ile yenilikleri paylaşmaya devam ediyoruz. Daha öncesinde Adobe Photoshop ile başlayan Puppet Warp, Illustrator ‘a da geldi. Illustrator’a gelen Puppet Warp özelliğini  ve detaylarını bir örnekle inceleyelim.Araç İlk Görünüm

Illustrator Toolbox/Araç kutusunda Width Tool altında görebiliyoruz. Araç listesine Adobe After Effects de karşılaştığımız Puppet Pin aracına benzer bir ikon ile karşımıza çıkıyor. After Effects programındaki gibi obje yüzeyine eklediğiniz pin/eklemler ile hareketlendirme yapılabilir.

[ht_message mstyle=”alert” title=”Obje Özelliği Ne olmalı?” show_icon=”true” id=”” class=”” style=”” ]Dış çizgi ve dolgusu olmadan pinler ekleyemez, deforme edemezsiniz.[/ht_message]

Aracın Kullanımı

Aracın nasıl çalıştığını öğrenebilmek için bir örnek üzerinde çalışalım.

 1. Öncelikle istediğiniz obje/obje grubunu seçin.
 2. Araç kutusundan Puppet Warp aracını seçin.
 3. Hareketlendirmek isteidğiniz alanları ve sabitlemek istediğiniz yerleri tıklayarak pinler ekleyin. 3 veya daha fazla olabilir. En iyi sonuçları için çoklu pim eklemeniz önemlidir ancak fazlalık pinler ise başınıza bela olabilirler. Yeteri kadar ekleyin.
 4. Kontrol Paneli üzerinden ayrıca şunları yapabilirsiniz.
  • Select All Pins/ Tüm Pinleri Seç; çalışma üzerindeki tüm pinleri seçer.
  • Show Mesh/Mesh Göster; Ayarlanan pinlerin seçimini kaldırın, böylece yaptınız hareketin çizim üzerinde hangi alanları etkilediğini daha iyi görebilirsin.
  • Expand Mesh/Örgüyü Genişlet; Çizim üzerindeki bir bölgede pin ve kemikleri belirleyebilirsiniz.

   NOT: Eğer pinler bir biri ile çakışırsa tasarım üzerinde deformasyonlar oluşacaktır.
 5. Birden fazla pin üzerinde işlem yapabilmek için  Shift + MSB* ile pinleri seçebilirsiniz. (Not: Silmek için pinleri seçin ve ardından klavyeden Delete tuşuna basabilirsin.)
 6. Pinleri MSB ile tutarak hareketi sağlayabilirsiniz.
 7. İmleçi pinleri yakınında tutarak pine bağlı alanı döndürebilirsiniz.

İşaretlenmiş Pinleri Koruma

Obje üzerine eklenmiş pinleri dilediğiniz zaman tekrar düzenleyebilirsiniz. Bir obje üzerinde pinler ekleyerek istediğiniz düzenlemeyi yaptınız. Farklı bir araca geçtiniz ve tekrar objeye Puppet Warp aracı ile geri döndüğünüzde düzenleme seçeneği aktif olacaktır. İlgili Illustrator belgesini kaydedip kapatsanız ve tekrar açtığınızda dahi düzenleme yapabilirsiniz.

İşlemi Geri Alma

Edit → Undo / Düzenle → Geri Al komut yoluyla yaptığınız pin ekleme işlemlerini geri alabilirsiniz.

Pinleri Silme/Kaldırma

Puppet Warp / Kukla Pin aracı ile eklediğiniz pinleri objenin üzerinden dışarıya doğru sürükleyip bırakarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaldırdığınız pin alanına yeni pinler ekleyebilirsiniz.

 

Was this article helpful?