Yükleniyor

arama yapmak istediğiniz konuyu yazın

  1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Illustrator
  4. Illustrator CC 2018 Yenilikleri : Properties Paneli

Yeni Properties Paneli

Adobe Illustrator CC 2018 ile gelen yeni özelliklerden olan Properties Panel/Özellikler panelini daha önce Adobe Photoshop ile bir versiyonunu görmüştük. Ancak Illustrator de ki anlamı biraz daha farklı.Yeni Minimal Çalışma Alanı

Yeni Properties Paneli aslında çalışma alanı tiplerine yeni eklenen Minimal seçeneği ile daha çok önem kazanıyor. Window → Workspace → Minimal komut yoluyla ilgili çalışma alnını seçebilirsiniz. Zira bu çalışma alanı tipinde kontrol panel gizleniyor ve gerekli işlemleri bu Panel üzerinden yapabiliyorsunuz.

[ht_message mstyle=”info” title=”Kontrol Panel Nedir?” show_icon=”true” id=”” class=”” style=”” ]Seçili araç ve/veya nesne bazlı olarak en sık kullanılan az sayıdaki özelliği gösteren yardımcı paneldir.[/ht_message]

Properties Paneline Bakış

Minimal çalışma alanı tipinde araç kutusu, Properties, Layers ve CC Libraries panelleri yer alıyor. Yine window/pencereler üst menüsünden dilediğiniz pencere/Paneli ekleyerek çalışma alanını özelleştirebilirsiniz.

Properties Panelini biraz daha inceleyecek olursak; kontrol panelden farklı olarak daha fazla içerik sunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; bir metin kutusu seçili olduğunda kontrol panel üzerinden sadece font, stili ve boyutunu değiltirebilirken, Properties penceresi ile font, stili, boyutu, kearning ve leading ayarlarını da değiştirebiliyorsunuz.

Pencerelerde içerik gösterimi farklı modlardan gösterilebiliyor. Tabi bu ayarların artırılması yani gizlenen içeriğin gösterilmesi genişlet butonuyla yapılabiliyor. Özellikle temel anlamda ki yazı düzenlemeleri ve obje çizimleri ile ilgileniyorsanız bu çalışma alanı tipi ve yeni Properties penceresi tam size göre.

Illustrator kullanım sürecinizde herhangi bir nesne seçili olmadığında belge ve programa odaklanarak belge ayarlarını ve program ayarları pencerelerine ulaşabileceğiniz butonları gösteriyor.

İşin güzel yanı ise kontrol panelden alışkın olduğumuz pencere link yapısının Properties paneli içinde de gelmiş olması. Örneğin vektörel bir objeyi seçtiğinizde Apperance seçeneklerinden ilgili detaya ait pencerenin gösterilmesi de sağlanabiliyor.

Sonuç

Bu özellik derinlemesine düzenlemeye ihtiyaç duymayan ve minimalist yaşam tarzına sahip tasarımcılar ve kullanıcılara benden gelsin.

Was this article helpful?